Touha po vzdělání a naplnění svého snu

Ladislav

Zdravím, mám velmi tíživý pocit, že jsem bez střední školy podle svých rodičů můžu být v pohodě, protože základní peníze od státu na zajištění mám a na ulici neskončím, vnitřně se ale cítím jako člověk co je sice inteligentní i když je na invalidním vozíku, ale svojí inteligencí si tenhle člověk ( pozn. já) zařídil to že byl ve třech případech vyloučenej ze školy, protože byl flink co zanedbával docházku, z toho důvodu i když měl známky mu naskočilo 11N ( pozn. Neklasifikace) ze všech 11 předmětů a doučit se to bylo pro něj ( pozn. mě) tak stresujicí že den před 1. řádnou zkouškou ( N zkoušky od 28.08. 2023-11.09.2023) skončil nedobrovolně vyšťavenej v nemocnici. Z toho důvodu jsem přišel o prvních cca 5 náhradních zkoušek ( pozn. pokud ze 3 N dostanu nedostačujicí budu vyloučen z ročníku), v tý době už jsem byl podmínečně vyloučenej za užití legální látky HHC ( podobné učinky jako THC), za to že jsem před odpolední výukou tj. venku o odpolední přestávce neodhadl dávku, kterou používám na tlumení silnější spasticity ( pozn. HHC je volně dostupná není nutný mít předpis-oprávnění k užívání), dostal afektivní záchvat a křičel že chci záchranku a policii a plazil jsem se po zemi ( pozn. plazení u mě kvůli DMO nikdy nemělo jít), následně jsem byl právě za tuhle událost s látkou HHC označený jako potencionálně nebezpečný žák s tendencemi fyzicky napadat ostatní a byl jsem podmínečně vyloučenej ( zkušební doba byla do listopadu 2023). Neuběhl ani den po propuštění z nemocnice bylo 15. září ( všech 11 zkoušek muselo být do konce září ). A já z první zkoušky ICT dostal 1. nedostačujicí jenom kvůli tomu že sem se vystresoval, protože vzorová prezentace, kterou jsem měl předělat do powerpointu byla moc rychlá, resp. moc rychle měnila slidy a já nestíhal . Hned co mi táta pomoh do auta aby mě odvez domů se stalo to že jsem se sesunul směrem k řadicí páce, prostě jako kdyby mi někdo dal ránu a já upadl. A celou dobu jsem křičel že mi ten za******ej ču****k defacto nedal šanci , protože ta prezentace nebyla konstruovaná abych ji zvládl respektive snažím se pochopit o co jde na slidu č.1 blik slide 2. Nakonec jsme ani nebyl schopnej pod tlakem ten powerpoint pouzivat, normálně jsem prezentovával za výbornou . Místo toho abych si šel za svým snem zlepšit zdravotní stav a být sportovním psychologem ( děda, táta strejda, bratranec mají blízko hokeji), tak můžu svoje komunikační dovednosti „prodávat“ maximálně svojí babičce, která vždycky řekne dobře že ses na tu školu „vy***al“. Když jedu na vozíku po chodbě ve a najednou slyším od holky, která by potencionálně mohla bejt přítelkyní „Láďo si frajer“ a nikdy předtím to neřekla tak to dá určitý drajv, kterej doma zákonitě bejt nemůže tak vám řekne že to jak na sobě makáte je opravdu vidět. Ale je to jako se světlem dáte vypínač do pozice vypnuto a světlo zhasne a vy jste najednou ve tmě a nevíte co bude .

Dobrý den, Ladislave,

ano, tíživý pocit je z Vašich slov patrný. Vaše životní okolnosti jsou aktuálně dost náročné, jistě však ne nezvladatelné. Zdá se, že máte oporu ve své rodině a, jak sám píšete, nemáte potíže v rozumové oblasti. Je tedy možné se začít věnovat hlubšímu sebepoznání a přijímání stále vědomější zodpovědnosti za své vnitřní prožívání i vnější chování.

Pokud svůj sen stát se psychologem myslíte vážně, tak doporučuji využít čas, který teď neplánovaně a nechtěně máte, k samostudiu psychologické literatury. Můžete začít třeba knihami Brouci v hlavě – Sally M. Winston (pro nahlédnutí do principu fungování myšlenek), Mindfulness pro začátečníky – Jon Kabat Zinn (pro nácvik prohlubování všímavosti a vnímavosti k sobě i druhým) a Řeč emocí – Karla McLaren (pro zorientování se v principu fungování a zvládání emocí). Nebo si vyberte jakékoliv jiné knihy s psychologickou tématikou, které Vás osobně zaujmou.

Změny k větší životní spokojenosti zpravidla probíhají směrem zevnitř ven. Až budete zažívat více vnitřního klidu, méně výčitek směrem ke svému okolí a budete si více jistý, co ve svém životě opravdu chcete a co už naopak nechcete, tak se Vám bude lépe rozhodovat o praktických krocích do budoucna. Zda je třeba možné současnou školu nějakým způsobem přeci jen dokončit (třeba i za cenu opakování ročníku), nebo začít znovu (a jinak) jinou školu, případně je možné vystudovat střední školu i dálkově.

Je také možné najít si ve svém okolí klinického či poradenského psychologa, který Vás může při osobních konzultacích ve Vašem rozhodování a ve snaze o hlubší změny podpořit.

Mgr. Andrea Valová, Psychologické poradenství, Spolek Trend vozíčkářů Olomouc

Druhá odpověď:

Dobrý den, pane Ladislave,

vážíme si důvěry, se kterou jste se rozhodl svěřit naší poradně. Vaše řádky jsem pročítala opakovaně a důkladně, zkusím shrnout, co mě k nim napadá.

Píšete především o své narůstající nespokojenosti, že se Vám nepodařilo složit maturitní zkoušku – částečně vlivem nepodařené vlastní organizace příprav na ni, částečně vlivem zdravotních komplikací, které Vás postihly nedávno.

Můžete mi věřit, že nejste prvním ani posledním člověkem, který si důležitost nějakého životního kroku, jakým maturita bezesporu je, nebo svou motivaci pro něj uvědomil později než v nejlepší vhodný okamžik. Důležité je, že o své motivaci, odpovědnosti a možnostech začínáte vážně uvažovat. To je dobrý první krok správným směrem a je potřeba, aby následovaly další.

Nezmiňujete, co a na jaké škole jste dosud studoval a jaké byly Vaše plány po maturitě, proto Vám můžeme poradit jen velmi obecně. Avšak, jestliže cítíte sílu ve svých komunikačních schopnostech, jedním z kroků může být komunikace s výchovným poradcem a případně vedením školy, zda je možné nezdar ještě nějak zachránit (např. opakováním maturitního ročníku, přestupem na jinou – pro Vás perspektivnější – školu,…). Určitě je vhodné mluvit i o navýšení časového limitu při zkoušce pro fyzický hendikep, to by mělo vycházet z individuálního výukového plánu na základě doporučení z pedagogicko-psychologické poradny.

Jestliže kvůli svým zdravotním obtížím užíváte látky, které přes svou legálnost vzbuzují pochybnosti a současně máte obtíže s jejich vedlejšími účinky, můžeme doporučit jedině konzultaci s Vašim ošetřujícím lékařem (nebo lékaři) a získání vysvětlující zprávy pro vedení školy. Úspěch ale nemůžeme zaručit.

Zmínil jste, že teď pracujete na svém zdraví a naplňuje Vás sport. I na příkladu nejednoho profesionálního sportovce můžete posilovat svou motivaci pro studium. Můžete být aktivní sportovec a současně pro slečny i kamarády „frajer“ bez maturity, s maturitou nebo třeba i víc. Volba je čistě na Vás.

Naše poradna se zaměřuje na sociálně – právní poradenství. Domníváme se, že pro posun v tom, co chcete v životě dělat, kam se orientovat ve volbě povolání a následné volbě kroků na cestě k cíli by byla vhodná dlouhodobá, postupná a cílená spolupráce s koučem nebo psychologem. Takový odborník by Vám pomohl zdokonalit i způsoby jak pracovat s dlouhodobým i akutním stresem např. během maturitní zkoušky. Mnozí nabízí i konzultace on-line. Kontakty můžete najít například přes portál najdipomoc.cz.

Jestliže byste měl zájem, můžete kontaktovat i psychologa přímo z naší poradny na tel……. nebo e-mailem na adresu…..

Přejeme vytrvalost a úspěchy v dalším studiu.

______

S pozdravem

Mgr. Kamila Novotná a Mgr. Lenka Jiřičná, sociální pracovnice,

Agnis Rosa, z. s.,

celorepublikové odborné poradenství pro hendikepované se sídlem v Brně, pracoviště v budově ZŠ Staňkova14,Brno – po + čt 12:30 – 13:30 hod,

tel. poradenská linka: 511 119 400  nebo 511 110 116, email: poradna@pohyblivost.cz

web: www.pohyblivost.cz

Dotaz administrovala: Jitka Fialová, pracovnice v sociálních službách

Ladislav

Zdravím, mám velmi tíživý pocit, že jsem bez střední školy podle svých rodičů můžu být v pohodě, protože základní peníze od státu na zajištění mám a na ulici neskončím, vnitřně se ale cítím jako člověk co je sice inteligentní i když je na invalidním vozíku, ale svojí inteligencí si tenhle člověk ( pozn. já) zařídil to že byl ve třech případech vyloučenej ze školy, protože byl flink co zanedbával docházku, z toho důvodu i když měl známky mu naskočilo 11N ( pozn. Neklasifikace) ze všech 11 předmětů a doučit se to bylo pro něj ( pozn. mě) tak stresujicí že den před 1. řádnou zkouškou ( N zkoušky od 28.08. 2023-11.09.2023) skončil nedobrovolně vyšťavenej v nemocnici. Z toho důvodu jsem přišel o prvních cca 5 náhradních zkoušek ( pozn. pokud ze 3 N dostanu nedostačujicí budu vyloučen z ročníku), v tý době už jsem byl podmínečně vyloučenej za užití legální látky HHC ( podobné učinky jako THC), za to že jsem před odpolední výukou tj. venku o odpolední přestávce neodhadl dávku, kterou používám na tlumení silnější spasticity ( pozn. HHC je volně dostupná není nutný mít předpis-oprávnění k užívání), dostal afektivní záchvat a křičel že chci záchranku a policii a plazil jsem se po zemi ( pozn. plazení u mě kvůli DMO nikdy nemělo jít), následně jsem byl právě za tuhle událost s látkou HHC označený jako potencionálně nebezpečný žák s tendencemi fyzicky napadat ostatní a byl jsem podmínečně vyloučenej ( zkušební doba byla do listopadu 2023). Neuběhl ani den po propuštění z nemocnice bylo 15. září ( všech 11 zkoušek muselo být do konce září ). A já z první zkoušky ICT dostal 1. nedostačujicí jenom kvůli tomu že sem se vystresoval, protože vzorová prezentace, kterou jsem měl předělat do powerpointu byla moc rychlá, resp. moc rychle měnila slidy a já nestíhal . Hned co mi táta pomoh do auta aby mě odvez domů se stalo to že jsem se sesunul směrem k řadicí páce, prostě jako kdyby mi někdo dal ránu a já upadl. A celou dobu jsem křičel že mi ten za******ej ču****k defacto nedal šanci , protože ta prezentace nebyla konstruovaná abych ji zvládl respektive snažím se pochopit o co jde na slidu č.1 blik slide 2. Nakonec jsme ani nebyl schopnej pod tlakem ten powerpoint pouzivat, normálně jsem prezentovával za výbornou . Místo toho abych si šel za svým snem zlepšit zdravotní stav a být sportovním psychologem ( děda, táta strejda, bratranec mají blízko hokeji), tak můžu svoje komunikační dovednosti „prodávat“ maximálně svojí babičce, která vždycky řekne dobře že ses na tu školu „vy***al“. Když jedu na vozíku po chodbě ve a najednou slyším od holky, která by potencionálně mohla bejt přítelkyní „Láďo si frajer“ a nikdy předtím to neřekla tak to dá určitý drajv, kterej doma zákonitě bejt nemůže tak vám řekne že to jak na sobě makáte je opravdu vidět. Ale je to jako se světlem dáte vypínač do pozice vypnuto a světlo zhasne a vy jste najednou ve tmě a nevíte co bude .

Dobrý den, Ladislave,

ano, tíživý pocit je z Vašich slov patrný. Vaše životní okolnosti jsou aktuálně dost náročné, jistě však ne nezvladatelné. Zdá se, že máte oporu ve své rodině a, jak sám píšete, nemáte potíže v rozumové oblasti. Je tedy možné se začít věnovat hlubšímu sebepoznání a přijímání stále vědomější zodpovědnosti za své vnitřní prožívání i vnější chování.

Pokud svůj sen stát se psychologem myslíte vážně, tak doporučuji využít čas, který teď neplánovaně a nechtěně máte, k samostudiu psychologické literatury. Můžete začít třeba knihami Brouci v hlavě – Sally M. Winston (pro nahlédnutí do principu fungování myšlenek), Mindfulness pro začátečníky – Jon Kabat Zinn (pro nácvik prohlubování všímavosti a vnímavosti k sobě i druhým) a Řeč emocí – Karla McLaren (pro zorientování se v principu fungování a zvládání emocí). Nebo si vyberte jakékoliv jiné knihy s psychologickou tématikou, které Vás osobně zaujmou.

Změny k větší životní spokojenosti zpravidla probíhají směrem zevnitř ven. Až budete zažívat více vnitřního klidu, méně výčitek směrem ke svému okolí a budete si více jistý, co ve svém životě opravdu chcete a co už naopak nechcete, tak se Vám bude lépe rozhodovat o praktických krocích do budoucna. Zda je třeba možné současnou školu nějakým způsobem přeci jen dokončit (třeba i za cenu opakování ročníku), nebo začít znovu (a jinak) jinou školu, případně je možné vystudovat střední školu i dálkově.

Je také možné najít si ve svém okolí klinického či poradenského psychologa, který Vás může při osobních konzultacích ve Vašem rozhodování a ve snaze o hlubší změny podpořit.

Mgr. Andrea Valová, Psychologické poradenství, Spolek Trend vozíčkářů Olomouc

Druhá odpověď:

Dobrý den, pane Ladislave,

vážíme si důvěry, se kterou jste se rozhodl svěřit naší poradně. Vaše řádky jsem pročítala opakovaně a důkladně, zkusím shrnout, co mě k nim napadá.

Píšete především o své narůstající nespokojenosti, že se Vám nepodařilo složit maturitní zkoušku – částečně vlivem nepodařené vlastní organizace příprav na ni, částečně vlivem zdravotních komplikací, které Vás postihly nedávno.

Můžete mi věřit, že nejste prvním ani posledním člověkem, který si důležitost nějakého životního kroku, jakým maturita bezesporu je, nebo svou motivaci pro něj uvědomil později než v nejlepší vhodný okamžik. Důležité je, že o své motivaci, odpovědnosti a možnostech začínáte vážně uvažovat. To je dobrý první krok správným směrem a je potřeba, aby následovaly další.

Nezmiňujete, co a na jaké škole jste dosud studoval a jaké byly Vaše plány po maturitě, proto Vám můžeme poradit jen velmi obecně. Avšak, jestliže cítíte sílu ve svých komunikačních schopnostech, jedním z kroků může být komunikace s výchovným poradcem a případně vedením školy, zda je možné nezdar ještě nějak zachránit (např. opakováním maturitního ročníku, přestupem na jinou – pro Vás perspektivnější – školu,…). Určitě je vhodné mluvit i o navýšení časového limitu při zkoušce pro fyzický hendikep, to by mělo vycházet z individuálního výukového plánu na základě doporučení z pedagogicko-psychologické poradny.

Jestliže kvůli svým zdravotním obtížím užíváte látky, které přes svou legálnost vzbuzují pochybnosti a současně máte obtíže s jejich vedlejšími účinky, můžeme doporučit jedině konzultaci s Vašim ošetřujícím lékařem (nebo lékaři) a získání vysvětlující zprávy pro vedení školy. Úspěch ale nemůžeme zaručit.

Zmínil jste, že teď pracujete na svém zdraví a naplňuje Vás sport. I na příkladu nejednoho profesionálního sportovce můžete posilovat svou motivaci pro studium. Můžete být aktivní sportovec a současně pro slečny i kamarády „frajer“ bez maturity, s maturitou nebo třeba i víc. Volba je čistě na Vás.

Naše poradna se zaměřuje na sociálně – právní poradenství. Domníváme se, že pro posun v tom, co chcete v životě dělat, kam se orientovat ve volbě povolání a následné volbě kroků na cestě k cíli by byla vhodná dlouhodobá, postupná a cílená spolupráce s koučem nebo psychologem. Takový odborník by Vám pomohl zdokonalit i způsoby jak pracovat s dlouhodobým i akutním stresem např. během maturitní zkoušky. Mnozí nabízí i konzultace on-line. Kontakty můžete najít například přes portál najdipomoc.cz.

Jestliže byste měl zájem, můžete kontaktovat i psychologa přímo z naší poradny na tel……. nebo e-mailem na adresu…..

Přejeme vytrvalost a úspěchy v dalším studiu.

______

S pozdravem

Mgr. Kamila Novotná a Mgr. Lenka Jiřičná, sociální pracovnice,

Agnis Rosa, z. s.,

celorepublikové odborné poradenství pro hendikepované se sídlem v Brně, pracoviště v budově ZŠ Staňkova14,Brno – po + čt 12:30 – 13:30 hod,

tel. poradenská linka: 511 119 400  nebo 511 110 116, email: poradna@pohyblivost.cz

web: www.pohyblivost.cz

Dotaz administrovala: Jitka Fialová, pracovnice v sociálních službách