Hádavost

Terka

Trápí mě moje hádavost. Když mě něco naštve, někdy i maličkost, přestanu myslet racionálně. Začnu se hádat a neumím přestat. Někde uvnitř vím, že je to špatně, že to nechci, ale pokračuju dál a dál. Zpětně si uvědomuji, že jsem se zachovala špatně, omlouvám se ostatním, ale už musím vytrpět důsledky za to, co jsem sama způsobila, i když jsem nechtěla.
Hlavně bych se chtěla zeptat, na koho se s tím obrátit. Ráda bych slyšela názor profesionála a nějaké tipy, co s tím dělat, ale nevyznám se v tom, kdo je v této oblasti nejvíce kompetentní. Děkuji moc za jakoukoliv odpověď a děkuji, že tady jste. Terka

Bc. Martin  Žáček, student psychologie

Mgr. Markéta Doleželová, garant psychologického poradenství

 

 

Zdravím vás Terko,

Nejdříve bych vám rád poděkoval za to, že se obracíte na naši poradnu. Svůj problém si uvědomujete, a máte snahu ho řešit, což je skvělé. Já vám zde mohu poskytnout pouze obecnou radu, pro konkrétní řešení by bylo vhodné se skutečně obrátit na odborníka z praxe, jak ve svém dotazu uvádíte.

Trápí vás vaše hádavost. Do určité míry je zcela přirozené se v některých situacích nazlobit a hádat se, ale z vašeho popisu jsem pochopil, že to ne vždy máte pod kontrolou. Na vašem místě bych se v takových situacích jednoduše zkusil zhluboka nadechnout a počítat do desíti. Zkuste, pokud je to jen trochu možné, zabrzdit první impulsivní reakci, která vám přijde v tu chvíli na mysl. Můžete rovněž zkusit pojmenovat, co přesně vám vadí a sdělit to dotyčnému člověku, nebo třeba zkusit svou pozornost zaměřit na něco jiného, klidnějšího. Možná jste už mnohé z těchto věcí zkusila a nezafungovaly. Proto by bylo opravdu dobré navštívit psychologa.

Způsobů, kterými se váš problém dá řešit, existuje spousta. Psychologa můžete vyhledat v soukromé ordinaci, v poradně, dnes je možnost obrátit se i na online terapeuta. Zkusil bych si některé takové pracoviště ve vašem okolí vyhledat, zavolat tam a ve stručnosti popsat svůj problém. Daný psycholog vám následně řekne, jestli je schopen se na váš problém spolu s vámi podívat. Vzhledem k povaze vašeho problému bych doporučil psychologa s terapeutickým výcvikem v kognitivně-behaviorálním směru (KBT). Informaci o výcviku terapeuta obvykle najdete na jejich webových stránkách. Nutno ale dodat, že i terapeut s jiným výcvikem vám bude schopen poskytnout kvalitní pomoc.

Pokud vám dělá starost cena terapie, tak tu obvykle proplácí pojišťovna, ačkoliv je třeba počítat s čekací dobou. Online terapie jsou ovšem zpoplatněné, proto bych tuto cestu volil jako poslední možnost. Zde přikládám dva odkazy na online terapii:

https://terap.io/

https://tymosia.cz/

 

Přeji vám hodně štěstí při řešení,

Bc. Martin  Žáček, student psychologie

Mgr. Markéta Doleželová, garant psychologického poradenství