Olomouc 13. 10. 2021 – Telefonická pomoc v krizi, bezplatné internetové i osobní poradenství, podpora při zvládání běžného života a volnočasové aktivity. Tak by se dala v krátkosti shrnout činnost organizace, která v Olomouci funguje už 20 let. Zaměřuje se zejména na pomoc zdravotně handicapovaným, seniorům a pečujícím, ale obrátit se na organizaci s žádostí o radu či pomoc může kdokoliv.
Nejčastějšími tématy, která tým odborníků s lidmi řeší, jsou sociálně – právní, dluhové a finanční obtíže, vztahové záležitosti či zdravotní a psychické obtíže. Pokud potřebuje člověk radu nebo pomoc, může využít celou řadu cest, od osobního setkání s odborným poradcem, přes telefonát na linku důvěry, až po mailový dotaz nebo chat s odborníkem. Organizace také nabízí širokou nabídku volnočasových aktivit a podporu
Pro všechny, koho zajímá, jak iPoradna funguje, kdo jsou ti, co nezištně pomáhají, nebo třeba jen chtějí vidět, jak to v organizaci vypadá, pořádá iPoradna v pátek 15. 10. 2021 den otevřených dveří a online konferenci pro odborníky zaměřenou na internetové poradenství. Obě akce jsou spojené s příležitostí oslav 20 let fungování organizace.
„E-linka, tedy naše chatová poradna, funguje v online prostoru už od roku 2001,“ říká ředitelka iPoradny Jana Paloušková, „a naším cílem je v současné době razantně zvýšit povědomí o této službě. Chceme ji, mimo jiné, nabídnout i dalším organizacím, které poskytují sociální služby, jako prostředek k oslovení a přiblížení se lidem, kteří pomoc potřebují. Trend dnešní doby je jasný, realizovat co nejvíce věcí pomocí moderních technologií. A služby pomoci lidem by neměly být výjimkou.“
Pro všechny, kteří si občas neví rady…
Aby pracovníci iPoradny mohli pokrýt co nejširší spektrum dotazů, spolupracují s desítkami odborníků a institucí. Pokud tedy položený dotaz nebo téma spadá mimo odbornost interních pracovníků, okamžitě s žádostí o pomoc osloví externí odborníky. Nově si iPoradna dala předsevzetí na každý dotaz odpovědět do dvou dnů.
„Internetové poradenství jsme znali v jedné podobě takřka celých 20 let a už nutně potřebovalo změnu. Kompletně jsme tedy přestavěli webové stránky a přicházíme se zcela novým a poutavým obsahem. Abychom ještě více vyšli vstříc době sociálních sítí a rychlosti komunikace, maximalizovali jsme uživatelský komfort a jednoduchost zadávání dotazu. Navíc byla doba odpovědi zkrácena na dva dny. Tato služba, stejně jako všechny ostatní, je zdarma,“ upřesňuje Štefan Berec, vedoucí Emailové poradny.
Vyhledávanou formou pomoci je také konzultace s tzv. peerem, to znamená s člověkem, který vychází z vlastní zkušenosti s tématem nebo problémem. Jedním z nich je v iPoradně Luboš Krčmárik, který si sám prošel obtížemi, spojenými s duševním onemocněním. Dnes tak může velmi efektivně pomáhat lidem, kteří se potýkají s duševními nesnázemi, aby zvládali výzvy každodenního života.
„V příštím roce chceme zřídit v iPoradně denní místnost pro setkávání klientů. Vytvoříme přístav pro lidi, kteří se jen potřebují občas zastavit bez potřeby akutně řešit nějakou zakázku. Budou mít také bezprostřední příležitost, pokud budou mít zájem, oslovit naše sociální pracovníky, psycholožku či peera se svými tématy.“ dodává Jana Paloušková, ředitelka organizace.
iPoradna poskytuje své služby zcela bezplatně, a to díky podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce ČR, Olomouckého kraje a Města Olomouce.
Příběh Luboše Krčmárika: Na základě své zkušenosti pomáhám druhým zvládat duševní nesnáze
Luboš Krčmárik pracuje v organizaci iPoradna jako takzvaný peer, což znamená, že si sám prošel obtížemi spojenými s duševním onemocněním a pomáhá nyní lidem, kteří se potýkají s duševními nesnázemi zvládat výzvy každodenního života. Ti se na něj mohou obrátit o podporu a sdílet s ním svá trápení.
Co bylo pro Vás v životě největší výzvou?
Moje duševní onemocnění bylo mojí největší životní zkouškou. Přišel jsem o ženu, děti, byt, práci a zůstal jsem v Česku najednou sám, celou svoji rodinu mám na Slovensku. Bylo to v roce 1998, neměl jsem ani vyřízený invalidní důchod, bral jsem silné antipsychotika, iPoradna ani neexistovala. Věděl jsem, že mi jde o život, buď mě to všechno semele a skončím někde v ústavu na celý život, anebo budu bojovat. Bojoval jsem jak lev, rval jsem se, ne jenom slovně, ale taky fyzicky. Před 23 lety jsem na psychiatrii potkal svou partnerku, oba jsme tehdy nechtěli ani žít. Mysleli jsme si, že trápení, které nosíme v srdcích, snad nikdy neskončí. Teď máme dva syny a těšíme se taktéž ze dvou vnuků
Zařídil jsem si za těch 23 let lepší a spokojenější život a stále pracuji na sobě.
Jsem šťastný, spokojený, již jsem nikdy potom nebyl v nemocnici. Mám práci peera, která mě baví, dává mi smysl a jsem prospěšný lidem.
Jaké překážky se Vám daří překonávat?
Překážky jsou každý den, a tak to má být. Nechtěl bych žít život bez překážek, byla by to nuda. Jsem typ člověka, který žije svůj život a je rád, že žije právě ten svůj život. S nikým bych neměnil.
Co Vám pomohlo a stále pomáhá?
Asi bych vypíchl toto: odvaha, houževnatost, radost ze života, hezké vztahy v rodině a v práci. Najít odvahu a jít do kanceláře po 23 letech, do iPoradny, to byl „mazec“. Bylo to moje šťastné rozhodnutí.
Před tím jsem pracoval jako ostraha prodejen, pomocný skladník, uklízeč na stavbách. Práce peera mi sedí a naplňuje.
Co Vás na práci v iPoradně baví a naplňuje?
Když jsem před lety přišel do Olomouce, neznal jsem tady jediného člověka, s přítelkyní jsme začínali od nuly. Teď mám desítky kamarádů, potkávám stále nové, zajímavé lidi. Jsem kamarádský typ člověka a snažím se, pokud to jde, věci řešit v přátelském duchu.
Lidem s duševním onemocněním pomáhám každý den a vlastním příkladem je vedu životem, aby nic nevzdávali a stále se zlepšovali, aby co nejvíce věcí zvládali sami. Sám ze svého života vím, že i život s duševním onemocněním může být plnohodnotný a spokojený.
Další materiály ke stažení:
Ilustrační fotografie najdete ke stažení na disku organizace tady.
Autor: Bc. Štefan Berec
Kontakty pro média:
Mgr. Jana Paloušková ředitelka organizace z.s. iPoradna
jana.palouskova@iporadna.cz +420 737 894 484
Mgr. Dana Kroutilová vedoucí Olomoucké linky důvěry
dana.kroutilova@iporadna.cz +420 774 730 972
Bc. Štefan Berec vedoucí Emailové poradny, sociální rehabilitace
stefan.berec@iporadna.cz +420 704 609 513
Mgr. Katrin Stark PR specialistka
media@iporadna.cz +420 739 302 169
Více informací o organizaci najdete na www.iporadna.cz.