Průkaz ZTP

M.

Pomoci najít práci buď ve zdravotnictví, nebo administrativě. Jsem invalidní důchodkyně 1. stupně, vystudovala jsem 3. lékařskou fakultu univerzity Karlovy v Praze, promovala jsem v roce 1993. Ptám se, jestli mám nárok na průkaz ZTP kvůli dopravě.
Děkuji M.

Dobrý den

Píši vám ohledně Vašeho dotazu, který se týká vyřízení průkazu pro osoby se zdravotním postižením.

Průkaz pro osoby se zdravotním postižením, zkráceně OZP, se vyřizuje na úřadu práce v místě trvalého bydliště žadatele.

Je vydáván ve třech stupních TP, ZTP a ZTP/P.

O jeho přiznání rozhoduje posudkový lékař na základě posouzení zdravotního stavu žadatele, proto Vám nemohu říci, zda jej můžete získat.

Pod tímto textem však najdete podrobnější informace ohledně průkazu OZP, jeho výhodách, ale i zdravotních diagnózách, na základě nichž je přiznán a Vy pak můžete z ohledem na uvedené informace posoudit, zda zkusíte o průkaz požádat, či nikoliv.

Pokud se Vám podaří získat průkaz ZTP, případně ZTP/P, můžete si požádat nejen o příspěvek na mobilitu, jehož výše bude od prosince činit 900 KČ. A jeho účelem je pokrýt náklady spojené s cestováním a dopravou.

Také parkovací průkaz, který by Vám umožnil parkovat na místech určeným osobám se zdravotním postižením a po neomezenou dobu parkovat na místech, na kterých není parkování povoleno.

V případě, že Vám bude přiznán pouze průkaz TP, si žádat o tyto výhody nemůžete.

Přeji, aby se Vám podařilo průkaz OZP úspěšně vyřídit.

S pozdravem

Martina Brožová

Průkaz osoby se zdravotním postižením

Upravuje jej zákon č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením“)

Dále pak vyhláška č. 388/2011 Sb. o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška č. 388/2011 Sb.

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením má osoba starší 1 roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Průkaz osoby se zdravotním postižením je vydáván ve třech stupních – TP, ZTP a ZTP/P.

Doba platnosti průkazu osoby se zdravotním postižením je nejvýše 5 let u osob do 18 let věku a nejvýše 10 let u osob starších 18 let věku.

V případě, že zdravotně postižené osobě nebyl průkaz osoby se zdravotním postižením přiznán nebo jí byl odejmut, lze ve lhůtě do 15 dnů od doručení rozhodnutí o nepřiznání nebo odejmutí průkazu podat odvolání.

Průkaz pro osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP“

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP“ (průkaz TP) má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Co se rozumí středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti a orientace

Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek a na nerovném terénu.

Středně těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a zhoršenou schopnost orientace má jen v exteriéru.

Zdravotní stavy vedoucí k omezení funkčnosti pohyblivosti a orientace na středně těžké úrovni

Za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace na úrovni středně těžkého funkčního postižení pohyblivosti a orientace lze považovat tyto zdravotní stavy:

  1. a) ztráta úchopové schopnosti nebo podstatné omezení funkce horní končetiny,
  2. b) anatomická ztráta několika prstů nohou nebo ztráta nohy v nártu a výše až po bérec včetně,
  3. c) podstatné omezení funkce dolní končetiny,
  4. d) středně těžké omezení funkce dvou končetin,
  5. e) zkrácení dolní končetiny přesahující 5 cm,
  6. f) postižení pánve s poruchou pánevního prstence a závažnou neurologickou symptomatologií,
  7. g) postižení páteře s často recidivujícími projevy nervosvalového dráždění a poruchou svalového korzetu nebo se ztuhnutím dvou úseků páteře,
  8. h) stavy spojené s často se opakujícími poruchami vědomí nebo závrativými stavy,
  9. i) omezení pohyblivosti a celkové výkonnosti při běžném zatížení při interních a onkologických postiženích,
  10. j) psychické postižení s opakujícími se poruchami komunikace a orientace v exteriéru včetně vysoce funkčního typu autismu,
  11. k) neurodegenerativní postižení s pohybovou chudostí, poruchou posturální stability, slabostí dvou končetin a podstatným snížením dosahu chůze.

Průkaz pro osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“

Kdo o něj může požádat. Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ (průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Co se rozumí těžkým funkčním postižením pohyblivosti a orientace

Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti.

Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.

Zdravotní stavy vedoucí k omezení funkčnosti pohyblivosti a orientace na úrovni těžkého funkčního postižení pohyblivosti a orientace

Za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace lze považovat tyto zdravotní stavy:

  1. a) anatomická ztráta dolní končetiny v kolenním kloubu nebo výše, exteriérový uživatel protézy,
  2. b) anatomická ztráta dolních končetin v nártech nebo v nártu a bérci,
  3. c) funkční ztráta dolní končetiny se ztrátou opěrné funkce,
  4. d) anatomická ztráta dolní a horní končetiny v úrovni bérce a předloktí,
  5. e) anatomická ztráta horních končetin v úrovni předloktí,
  6. f) těžké omezení funkce dvou končetin,
  7. g) postižení pánve provázené těžkými parézami dolních končetin nebo závažnou nestabilitou pánevního prstence,
  8. h) postižení páteře provázené těžkými parézami končetin nebo ztuhnutím tří úseků páteře nebo závažné deformity páteře s omezením exkurzí hrudníku,
  9. i) těžké postižení pohyblivosti a celkové výkonnosti již při lehkém zatížení při interních a onkologických postiženích,
  10. j) celková ztráta sluchu podle Fowlera 85% a více s neschopností slyšet zvuky a rozumět řeči i přes nejlepší korekci (oboustranná praktická nebo úplná hluchota) u osoby starší 18 let věku,
  11. k) kombinované postižení sluchu a zraku (hluchoslepota) funkčně v rozsahu oboustranné středně těžké nedoslýchavosti, kterou se rozumí ztráta sluchu podle Fowlera 40 až 65%, a oboustranné silné slabozrakosti, kterou se rozumí zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí na lepším oku, kdy maximum je menší než 6/60 a minimum rovné nebo lepší než 3/60, nebo oboustranné koncentrické zúžení zorného pole v rozsahu 30 až 10 stupňů, i když centrální ostrost není postižena,
  12. l) oboustranná těžká ztráta zraku, kterou se rozumí zraková ostrost s korekcí, kdy maximum je menší než 3/60, minimum lepší než 1/60,
  13. m) psychické postižení s často se opakujícími závažnými poruchami komunikace a orientace v exteriéru včetně středně funkčního typu autismu,
  14. n) neurodegenerativní postižení s mnohočetnými hybnými komplikacemi typu rigidity, hypokinézy, tremoru, ataxie, mimovolných pohybů.

Průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P“

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P“ (průkaz ZTP/P) má osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Co se rozumí zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti a orientace

Zvlášť těžkým funkčním postižením a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, popřípadě není schopna chůze, v exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku.

Zvlášť těžkým funkčním postižením a úplným postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu není schopna samostatné orientace v exteriéru.

Vyhláška č. 388/2011 Sb.

stanoví, které zdravotní stavy lze považovat za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace.

Zdravotní stavy vedoucí k omezení funkčnosti pohyblivosti a orientace na úrovni zvlášť těžkého funkčního postižení nebo úplného postižení pohyblivosti a orientace

Za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace na úrovni zvlášť těžkého funkčního postižení nebo úplného postižení pohyblivosti a orientace lze považovat tyto zdravotní stavy:

  1. a) anatomická ztráta dolní končetiny v kolenním kloubu nebo výše, interiérový uživatel protézy nebo odkázanost na invalidní vozík z uvedeného důvodu,
  2. b) anatomická ztráta dolních končetin v bércích nebo výše,
  3. c) anatomická ztráta horních končetin v úrovni lokte nebo výše nebo anatomická ztráta horní a dolní končetiny v úrovni paže a stehna,
  4. d) funkční ztráta dolní končetiny se ztrátou opěrné funkce a současná funkční ztráta horní končetiny,
  5. e) funkční ztráta dolních končetin se ztrátou opěrných funkcí,
  6. f) zvlášť těžká porucha pohyblivosti na základě závažného postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí; funkčním celkem se rozumí hrudník, páteř, pánev, končetina,
  7. g) disproporční poruchy růstu provázené závažnými deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška nepřesahuje po ukončení růstu 120 cm,
  8. h) multiorgánové selhávání dvou a více orgánů nebo ztráta imunity spojené se zvlášť těžkým postižením orientace nebo pohyblivosti,
  9. i) celková ztráta sluchu podle Fowlera 85% a více s neschopností slyšet zvuky a rozumět řeči i přes nejlepší korekci (oboustranná praktická nebo úplná hluchota) u osoby mladší 18 let věku,
  10. j) neúplná (praktická) nevidomost obou očí, kterou se rozumí zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí 1/60, 1/50 až světlocit se správnou světelnou projekcí nebo omezení zorného pole do 5 stupňů kolem centrální fixace, i když centrální zraková ostrost není postižena, nebo úplná nevidomost obou očí, kterou se rozumí ztráta zraku zahrnující stavy od naprosté ztráty světlocitu až po zachování světlocitu s chybnou světelnou projekcí,
  11. k) kombinované těžké postižení sluchu a zraku (těžká hluchoslepota) funkčně v rozsahu oboustranné těžké nedoslýchavosti až hluchoty, kterou se rozumí ztráta sluchu podle Fowlera horší než 65%, a oboustranná těžká ztráta zraku, kterou se rozumí zraková ostrost s korekcí, kdy maximum je menší než 3/60, minimum lepší než 1/60,
  12. l) střední, těžká nebo hluboká mentální retardace nebo demence, je-li IQ nižší než 50,
  13. m) psychické postižení se ztrátou duševních kompetencí, s neschopností komunikace a orientace včetně nízko funkčního typu autismu,
  14. n) neurodegenerativní postižení s akinézou, mnohočetnými velmi těžkými hybnými komplikacemi a těžkými neuropsychickými projevy.

Výhody pro držitele průkazu OZP

Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením upravuje některé Výhody průkazu osob se zdravotním postižením.

Výhody vyplývající z průkazu osob se zdravotním postižením „TP“

Osoba, která je držitelkou průkazu osob se zdravotním postižením označeným symbolem  „TP“, může uplatnit tyto výhody:

vyhrazené místo k sezení, ne však, pokud je místo vázáno místenkou.

Přednost při projednávání záležitostí, které vyžadují dlouhé čekání zejména stání. Ne však při nákupu či tak.

Výhody vyplývající z průkazu osob se zdravotním postižením „ZTP“

Osoba, která je držitelkou průkazu osob se zdravotním postižením označeným symbolem  „ZTP“, může uplatnit tyto výhody:

volné místo k sezení, pokud není vázáno místenkou.

Přednost při delším čekání při osobním projednávání, své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních

Zdarma vnitrostátní městskou hromadnou dopravu

A 75 procent slevu na vnitrostátní vlakovou či autobusovou dopravu. U soukromých dopravců se může situace lišit.

Výhody vyplývající z průkazu osob se zdravotním postižením „ZTP/P“

Osoba, která je držitelkou průkazu osob se zdravotním postižením označeným symbolem  „ZTP/P“, může uplatnit tyto výhody:

nárok na vyhrazené místo k sezení, pokud není vázáno místenkou.

Přednost při osobním projednávání, své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních

75 procent slevu na autobusovou a vlakovou vnitrostátní dopravu,

Zdarma vnitrostátní dopravu v MHD,

Průvodce, který držitele průkazu doprovází má rovněž zdarma MHD a také vnitrostátní vlakovou a autobusovou dopravu.

Nevidomý držitel průkazu ZTP/P má nárok na přepravu vodícího psa zdarma, pokud s ním nejede průvodce.

Držitelé průkazu ZTP/P, mohou dostat zlevněné vstupné na filmová a divadelní představení a další kulturní akce (aquapark, zoologická zahrada atd.). To však není nárokové a záleží na pořadateli, jak se rozhodne, proto je vždy vhodné se o této možnosti informovat, nikoliv ji však vyžadovat.

Další nároky osob, které jsou držiteli průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, upravují jiné právní předpisy.

Těmito předpisy jsou např.

zákon o daních z příjmů, zákon o místních poplatcích, zákon o správních poplatcích, zákon o pozemních komunikacích, zákon o dani z nemovitosti.

M.

Pomoci najít práci buď ve zdravotnictví, nebo administrativě. Jsem invalidní důchodkyně 1. stupně, vystudovala jsem 3. lékařskou fakultu univerzity Karlovy v Praze, promovala jsem v roce 1993. Ptám se, jestli mám nárok na průkaz ZTP kvůli dopravě.
Děkuji M.

Dobrý den

Píši vám ohledně Vašeho dotazu, který se týká vyřízení průkazu pro osoby se zdravotním postižením.

Průkaz pro osoby se zdravotním postižením, zkráceně OZP, se vyřizuje na úřadu práce v místě trvalého bydliště žadatele.

Je vydáván ve třech stupních TP, ZTP a ZTP/P.

O jeho přiznání rozhoduje posudkový lékař na základě posouzení zdravotního stavu žadatele, proto Vám nemohu říci, zda jej můžete získat.

Pod tímto textem však najdete podrobnější informace ohledně průkazu OZP, jeho výhodách, ale i zdravotních diagnózách, na základě nichž je přiznán a Vy pak můžete z ohledem na uvedené informace posoudit, zda zkusíte o průkaz požádat, či nikoliv.

Pokud se Vám podaří získat průkaz ZTP, případně ZTP/P, můžete si požádat nejen o příspěvek na mobilitu, jehož výše bude od prosince činit 900 KČ. A jeho účelem je pokrýt náklady spojené s cestováním a dopravou.

Také parkovací průkaz, který by Vám umožnil parkovat na místech určeným osobám se zdravotním postižením a po neomezenou dobu parkovat na místech, na kterých není parkování povoleno.

V případě, že Vám bude přiznán pouze průkaz TP, si žádat o tyto výhody nemůžete.

Přeji, aby se Vám podařilo průkaz OZP úspěšně vyřídit.

S pozdravem

Martina Brožová

Průkaz osoby se zdravotním postižením

Upravuje jej zákon č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením“)

Dále pak vyhláška č. 388/2011 Sb. o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška č. 388/2011 Sb.

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením má osoba starší 1 roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Průkaz osoby se zdravotním postižením je vydáván ve třech stupních – TP, ZTP a ZTP/P.

Doba platnosti průkazu osoby se zdravotním postižením je nejvýše 5 let u osob do 18 let věku a nejvýše 10 let u osob starších 18 let věku.

V případě, že zdravotně postižené osobě nebyl průkaz osoby se zdravotním postižením přiznán nebo jí byl odejmut, lze ve lhůtě do 15 dnů od doručení rozhodnutí o nepřiznání nebo odejmutí průkazu podat odvolání.

Průkaz pro osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP“

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP“ (průkaz TP) má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Co se rozumí středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti a orientace

Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek a na nerovném terénu.

Středně těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a zhoršenou schopnost orientace má jen v exteriéru.

Zdravotní stavy vedoucí k omezení funkčnosti pohyblivosti a orientace na středně těžké úrovni

Za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace na úrovni středně těžkého funkčního postižení pohyblivosti a orientace lze považovat tyto zdravotní stavy:

  1. a) ztráta úchopové schopnosti nebo podstatné omezení funkce horní končetiny,
  2. b) anatomická ztráta několika prstů nohou nebo ztráta nohy v nártu a výše až po bérec včetně,
  3. c) podstatné omezení funkce dolní končetiny,
  4. d) středně těžké omezení funkce dvou končetin,
  5. e) zkrácení dolní končetiny přesahující 5 cm,
  6. f) postižení pánve s poruchou pánevního prstence a závažnou neurologickou symptomatologií,
  7. g) postižení páteře s často recidivujícími projevy nervosvalového dráždění a poruchou svalového korzetu nebo se ztuhnutím dvou úseků páteře,
  8. h) stavy spojené s často se opakujícími poruchami vědomí nebo závrativými stavy,
  9. i) omezení pohyblivosti a celkové výkonnosti při běžném zatížení při interních a onkologických postiženích,
  10. j) psychické postižení s opakujícími se poruchami komunikace a orientace v exteriéru včetně vysoce funkčního typu autismu,
  11. k) neurodegenerativní postižení s pohybovou chudostí, poruchou posturální stability, slabostí dvou končetin a podstatným snížením dosahu chůze.

Průkaz pro osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“

Kdo o něj může požádat. Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ (průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Co se rozumí těžkým funkčním postižením pohyblivosti a orientace

Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti.

Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.

Zdravotní stavy vedoucí k omezení funkčnosti pohyblivosti a orientace na úrovni těžkého funkčního postižení pohyblivosti a orientace

Za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace lze považovat tyto zdravotní stavy:

  1. a) anatomická ztráta dolní končetiny v kolenním kloubu nebo výše, exteriérový uživatel protézy,
  2. b) anatomická ztráta dolních končetin v nártech nebo v nártu a bérci,
  3. c) funkční ztráta dolní končetiny se ztrátou opěrné funkce,
  4. d) anatomická ztráta dolní a horní končetiny v úrovni bérce a předloktí,
  5. e) anatomická ztráta horních končetin v úrovni předloktí,
  6. f) těžké omezení funkce dvou končetin,
  7. g) postižení pánve provázené těžkými parézami dolních končetin nebo závažnou nestabilitou pánevního prstence,
  8. h) postižení páteře provázené těžkými parézami končetin nebo ztuhnutím tří úseků páteře nebo závažné deformity páteře s omezením exkurzí hrudníku,
  9. i) těžké postižení pohyblivosti a celkové výkonnosti již při lehkém zatížení při interních a onkologických postiženích,
  10. j) celková ztráta sluchu podle Fowlera 85% a více s neschopností slyšet zvuky a rozumět řeči i přes nejlepší korekci (oboustranná praktická nebo úplná hluchota) u osoby starší 18 let věku,
  11. k) kombinované postižení sluchu a zraku (hluchoslepota) funkčně v rozsahu oboustranné středně těžké nedoslýchavosti, kterou se rozumí ztráta sluchu podle Fowlera 40 až 65%, a oboustranné silné slabozrakosti, kterou se rozumí zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí na lepším oku, kdy maximum je menší než 6/60 a minimum rovné nebo lepší než 3/60, nebo oboustranné koncentrické zúžení zorného pole v rozsahu 30 až 10 stupňů, i když centrální ostrost není postižena,
  12. l) oboustranná těžká ztráta zraku, kterou se rozumí zraková ostrost s korekcí, kdy maximum je menší než 3/60, minimum lepší než 1/60,
  13. m) psychické postižení s často se opakujícími závažnými poruchami komunikace a orientace v exteriéru včetně středně funkčního typu autismu,
  14. n) neurodegenerativní postižení s mnohočetnými hybnými komplikacemi typu rigidity, hypokinézy, tremoru, ataxie, mimovolných pohybů.

Průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P“

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P“ (průkaz ZTP/P) má osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Co se rozumí zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti a orientace

Zvlášť těžkým funkčním postižením a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, popřípadě není schopna chůze, v exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku.

Zvlášť těžkým funkčním postižením a úplným postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu není schopna samostatné orientace v exteriéru.

Vyhláška č. 388/2011 Sb.

stanoví, které zdravotní stavy lze považovat za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace.

Zdravotní stavy vedoucí k omezení funkčnosti pohyblivosti a orientace na úrovni zvlášť těžkého funkčního postižení nebo úplného postižení pohyblivosti a orientace

Za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace na úrovni zvlášť těžkého funkčního postižení nebo úplného postižení pohyblivosti a orientace lze považovat tyto zdravotní stavy:

  1. a) anatomická ztráta dolní končetiny v kolenním kloubu nebo výše, interiérový uživatel protézy nebo odkázanost na invalidní vozík z uvedeného důvodu,
  2. b) anatomická ztráta dolních končetin v bércích nebo výše,
  3. c) anatomická ztráta horních končetin v úrovni lokte nebo výše nebo anatomická ztráta horní a dolní končetiny v úrovni paže a stehna,
  4. d) funkční ztráta dolní končetiny se ztrátou opěrné funkce a současná funkční ztráta horní končetiny,
  5. e) funkční ztráta dolních končetin se ztrátou opěrných funkcí,
  6. f) zvlášť těžká porucha pohyblivosti na základě závažného postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí; funkčním celkem se rozumí hrudník, páteř, pánev, končetina,
  7. g) disproporční poruchy růstu provázené závažnými deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška nepřesahuje po ukončení růstu 120 cm,
  8. h) multiorgánové selhávání dvou a více orgánů nebo ztráta imunity spojené se zvlášť těžkým postižením orientace nebo pohyblivosti,
  9. i) celková ztráta sluchu podle Fowlera 85% a více s neschopností slyšet zvuky a rozumět řeči i přes nejlepší korekci (oboustranná praktická nebo úplná hluchota) u osoby mladší 18 let věku,
  10. j) neúplná (praktická) nevidomost obou očí, kterou se rozumí zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí 1/60, 1/50 až světlocit se správnou světelnou projekcí nebo omezení zorného pole do 5 stupňů kolem centrální fixace, i když centrální zraková ostrost není postižena, nebo úplná nevidomost obou očí, kterou se rozumí ztráta zraku zahrnující stavy od naprosté ztráty světlocitu až po zachování světlocitu s chybnou světelnou projekcí,
  11. k) kombinované těžké postižení sluchu a zraku (těžká hluchoslepota) funkčně v rozsahu oboustranné těžké nedoslýchavosti až hluchoty, kterou se rozumí ztráta sluchu podle Fowlera horší než 65%, a oboustranná těžká ztráta zraku, kterou se rozumí zraková ostrost s korekcí, kdy maximum je menší než 3/60, minimum lepší než 1/60,
  12. l) střední, těžká nebo hluboká mentální retardace nebo demence, je-li IQ nižší než 50,
  13. m) psychické postižení se ztrátou duševních kompetencí, s neschopností komunikace a orientace včetně nízko funkčního typu autismu,
  14. n) neurodegenerativní postižení s akinézou, mnohočetnými velmi těžkými hybnými komplikacemi a těžkými neuropsychickými projevy.

Výhody pro držitele průkazu OZP

Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením upravuje některé Výhody průkazu osob se zdravotním postižením.

Výhody vyplývající z průkazu osob se zdravotním postižením „TP“

Osoba, která je držitelkou průkazu osob se zdravotním postižením označeným symbolem  „TP“, může uplatnit tyto výhody:

vyhrazené místo k sezení, ne však, pokud je místo vázáno místenkou.

Přednost při projednávání záležitostí, které vyžadují dlouhé čekání zejména stání. Ne však při nákupu či tak.

Výhody vyplývající z průkazu osob se zdravotním postižením „ZTP“

Osoba, která je držitelkou průkazu osob se zdravotním postižením označeným symbolem  „ZTP“, může uplatnit tyto výhody:

volné místo k sezení, pokud není vázáno místenkou.

Přednost při delším čekání při osobním projednávání, své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních

Zdarma vnitrostátní městskou hromadnou dopravu

A 75 procent slevu na vnitrostátní vlakovou či autobusovou dopravu. U soukromých dopravců se může situace lišit.

Výhody vyplývající z průkazu osob se zdravotním postižením „ZTP/P“

Osoba, která je držitelkou průkazu osob se zdravotním postižením označeným symbolem  „ZTP/P“, může uplatnit tyto výhody:

nárok na vyhrazené místo k sezení, pokud není vázáno místenkou.

Přednost při osobním projednávání, své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních

75 procent slevu na autobusovou a vlakovou vnitrostátní dopravu,

Zdarma vnitrostátní dopravu v MHD,

Průvodce, který držitele průkazu doprovází má rovněž zdarma MHD a také vnitrostátní vlakovou a autobusovou dopravu.

Nevidomý držitel průkazu ZTP/P má nárok na přepravu vodícího psa zdarma, pokud s ním nejede průvodce.

Držitelé průkazu ZTP/P, mohou dostat zlevněné vstupné na filmová a divadelní představení a další kulturní akce (aquapark, zoologická zahrada atd.). To však není nárokové a záleží na pořadateli, jak se rozhodne, proto je vždy vhodné se o této možnosti informovat, nikoliv ji však vyžadovat.

Další nároky osob, které jsou držiteli průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, upravují jiné právní předpisy.

Těmito předpisy jsou např.

zákon o daních z příjmů, zákon o místních poplatcích, zákon o správních poplatcích, zákon o pozemních komunikacích, zákon o dani z nemovitosti.