Péče o duševní zdraví o vánocích

Vánoční cukroví, vůně jehličí, třpytivé ozdoby, ale i shon, spěch a hledání dokonalosti. Za rohem jsou vánoce. A s nimi nejen to dobré, ale i to, co některým dělá starosti.

Říká se, že vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody a opravdu by tomu tak mělo být. Ne vždy se však podaří klidu dosáhnout. Jde to jedno s druhým, pečeme často i desítky druhů vánočního cukroví, musíme vše vypucovat, pozametat, vyleštit, umýt okna a často je i toto pouhým začátkem toho celého martyria, které na sebe sami šijeme. Přitom nám všem jde především o přátelské setkání bližních, o pohodu u pohádky nebo třeba u rozbalování dárků.

Myslím si, že je lepší mít dobrou náladu, než být smutní, ale mít umytá okna. Určitě je lepší užít si večer, než mít 24 druhů napečeného cukroví a trápit se, že jich není 25.  Stejně tak nejde o vánocích ani o peníze. Nezapomeňte, ve výsledku je tím nejlepším vánočním dárkem, který si můžete dát, ono upuštění od vánočních shonů.

Je to tak, svátky vánoční s sebou nesou jakýsi zažitý společenský tlak, který negativně ovlivňuje naše duševní zdraví i pohodu nejen v tomto období. Duševní zdraví ovšem musíme vždy brát jako prioritu.

Všichni lidé se mohou, obzvláště o vánocích, setkat s různými problémy, které je mohou trápit. Tady je pár nápadů jak ke svátkům přistupovat:

  • Buďte k sobě shovívaví, pamatujte hlavně na to, co je pro Vás opravdu důležité.
  • Nesoutěžte s přáteli a rodinou o to, kdo bude mít nejlépe naklizeno.
  • Pokuste se z vánočních aktivit vybírat ty, které Vám dělají radost. Věci, které dělat nechcete, nedělejte, nebo si je alespoň pokuste zpříjemnit. (např. pustit si oblíbenou hudbu k balení dárků.)
  • Myslete na své pohodlí a relaxujte – pokud potřebujete pauzu, dopřejte si pauzu. Pokud potřebujete chvíli o samotě, dovolte si ji v takové míře, která Vám bude příjemná.
  • Nemyslete v bankovkách – Nic v životě není jen o penězích. Ani vánoce.
  • Plánujte dopředu – potom Vás toho tolik nepřekvapí.
  • Zvolte další zvládací mechanismy – pomoci může nejenom relaxace a meditace, ale i procházky zimní přírodou. Pomoci může i prohloubené dýchání nebo vizualizace a všímavost.
  • Mějte svůj vánoční krizový plán – zjistěte si předem, jaké máte možnosti. Vždycky můžete využít služeb krizových linek nebo chatu.

Naše služby tu pro Vás budou i o vánočních svátcích:

Linka důvěry, číslo je 585 414 600 , která je v provozu každý všední den od 18:00 do 6:00, víkendy a svátky nepřetržitě.

Chatová poradna, otevírací doba je na stránkách: https://iporadna.cz/elinka-chatova-poradna/

A pokud trávíte vánoce o samotě, nezoufejte. Člověk nepotřebuje nutně společnost k tomu, aby si udělal hezký večer. Zvolte si podobu svátků podle toho, co Vám udělá dobře. Ať už to znamená pohádku u stromečku, nebo naprosto cokoliv jiného. Kreativitě se meze nekladou. Nesmíme  totiž zapomenout na to, co je vlastně na svátcích to nejdůležitější a to je naše spokojenost.

Napsala: Duše Křehká