Deprese

Pan Miroslav

 

Dobrý podvečer jsem v invalidním důchodu kvuli špatnému psychickému stavu. Nemám žádnou práci a to je můj velký problém. Ráno vstanu a nemám celý den co dělat. Beru antidepresiva, ale moc my to nepomáhá. Začínám mít čím dál větší deprese z toho, že mám celý nudný den. Moc vás prosím o pomoc nebo radu, jak z toho ven. Jsem z okresu Opava a už si nevím rady.

Mgr. Markéta Doleželová

 

Dobrý den,

děkujeme, že se s vaším dotazem obracíte na iPoradnu.

Depresivní stavy, které popisujete, jsou často zrádné v tom, že nás vedou do příliš velké pasivity, ale je dobré tomu alespoň částečně čelit. Pro začátek by vám mohlo pomoct stanovit si režim dne a ten dodržovat. Pomáhá, když si člověk v rámci harmonogramu naplánuje i obyčejné denní aktivity, jako nákup, úklid atd. Máte příbuzné nebo přátele, s kterými nějakým způsobem trávíte čas? Bylo by možná dobré požádat o pomoc i je, hledat společně nějaké smysluplné aktivity, nebo klidně jen občas zajít na procházku. Nevím, zda docházíte jen psychiatrovi (což předpokládám, vzhledem k tomu, že jste zmínil antidepresiva) nebo i k psychologovi? Právě psycholog vám může také pomoct s hledáním vhodné náplně vašeho času a poradit více do hloubky a rozplánovat další kroky lépe, než takto přes mail.

Věřím, že i nalezení vhodné pracovní pozice by vám mohlo pomoct v tom, abyste se cítil líp a trávil čas smysluplně. Napadá mě zkusit nějaké chráněně pracovní pozice (např. charita v Opavě provozuje sociálně-terapeutickou dílnu, stejně tak se tam můžete zeptat i na nějaké kurzy nebo aktivity, které by vás případně lákaly), nebo se přes úřad práce informovat o místech pro osoby se zdravotním znevýhodněním.

Přeji vám hodně sil,

Mgr. Markéta Doleželová