Trestní právo; porušení izolace

Rachel

Dobrý den,

pracuji v soc.sluzbach a od klienta jsem se dozvedela, ze pred 2 mesici, kdyz mel covid, tak porusil izolaci. Ja o tom jen vim, ze poruseni izolace je trestný cin… jsem povinna to nekde hlásit? Nebo to mam jen prejit… Hledala jsem na internetu a jen jsem. nasla clanky o tom, ze nekdo tohle na nekoho prasknul a pak ho vysetrovala policie. Ale to bylo okamzite.Ne o dva mesice pozdeji a sam od sebe s tim člověk na policii asi neprijde

Hezký den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte se svým dotazem na iPoradnu. Píšete, že pracujete v sociálních službách a od klienta jste se dozvěděla, že před 2 měsíci porušil izolaci. Ptáte se, zda jste povinna to někde hlásit, jelikož se jedná o trestný čin.

Obecně můžeme říci, že ze zákona o sociálních službách jsou všichni zaměstnanci poskytovatelů sociálních služeb povinni zachovávat mlčenlivost o údajích týkajících klientů. Existují ovšem výjimky. Jedná se o oznamovací povinnost, která vyplývá z trestního zákoníku č. 40/2009 Sb., konkrétně z § 367 a 368.
Zde se píše, že kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiná osoba připravuje, páchá nebo již spáchala trestný čin konkrétně uvedený v § 367 a 368 trestního zákoníku, má povinnost tento trestný čin překazit či oznámit. Tato povinnost platí pro všechny, nikoliv jen pro pracovníky v sociálních službách.
V případě porušení izolace by se mohlo jednat o trestný čin šíření nakažlivé lidské nemoci, vymezený v § 152 a 153 trestního zákona. Tento trestný čin však není uveden v § 367-368 trestního zákona.
Spáchání tohoto trestného činu tedy nejste povinna hlásit.
Navíc každé porušení izolace nemusí být vždy kvalifikováno jako trestný čin.

S pozdravem
Občanská poradna Ústí nad Orlicí