Rozvod a majetkové vypořádání

Eva

Dobrý den,

 

obracím se na vás s radou ohledně rozvodu. Manželé jsme již přes 36 let. Vychovali jsme spolu 3 děti. Za manželství jsme spolu koupili a opravili dům, nemáme na něho žádnou hypotéku. Nicméně naše manželství je ze strany manžela celkem nefunkční záležitost, hlavně v ekonomické oblasti. Po hospodářské krizi v r. 2009 se jeho příjmy hodně ztenčily. V té době jsem byla na mateřské s posledním synem, takže jsem do rozpočtu moc přidávat finance nemohla a opravdu to bylo hodně složité období. Ihned po rodičovské jsem si vyřídila živnost a začala jsem poskytovat masérské služby. Také jsem v té době měla již chovnou stanici, kterou jsem dál rozvíjela a příjem z této činnosti, se stal dost nezbytný a důležitý. Od té hospodářské krize, je manžel finančně dost negramotný. Bez mého vědomí si vzal půjčky, kradl mi peníze a stalo se to, že jsem naši finanční situaci musela zvládat ze svých příjmů, protože jeho příjem byl minimální a nestačily na pokrytí jeho dluhů (které jsem také pomáhala splácet) a ani na náklady na domácnost. Hádka střídala hádku a od té doby se situace změnila v tom, že dluhy jsme zaplatili, a nějak jsem trvala na tom, že se musí na domácnost podílet stejným dílem. Občas to funguje a občas ne. Pořád někde něco dluží (na sociálním pojištění) a několik měsíců v roce nemá žádný příjem. Když ho upozorním „“ještě jsi tento měsíc neposlal částku na které jsme se domluvili““ mi často odpoví „“ já teď nemám““ Přestala jsem si ho vážit, není schopný mít normální příjem. Bohužel po covidových opatřeních jsem přišla o klientelu a musela jsem finanční situaci řešit jinak. K mým službám, jsem rozšířila chovatelskou stanici a vytvářela si finanční rezervu. Bohužel klientela nakonec ubyla natolik, že jsem musela živnost přerušit (hledám práci jsem na ÚP) a nyní žiju s mých úspor, které již taky docházejí. Opravdu žijeme velmi skromně. Manžel není schopen nás finančně zajistit a žádné úspory si nikdy nevytvořil, protože neměl na to dostatečný příjem, jak jsem již uvedla. Jsem z toho už moc unavená. Pořád se hádáme, protože chci, aby se staral o svůj příjem, jenomže to vždy skončí s odpovědí, že se snaží. Je na OSVČ (čistý příjem po zaplacení všech nákladů má cca 15 tis.) a v 60 letech ho opravdu nechce nikdo zaměstnat. Jeho finanční nestabilita a to že to bylo často jenom na mě (placení účtu a chodu domácnosti), mě po těch letech jeho nedostatečného příjmu vyčerpalo natolik, že už s ním dal nechci žít. Nejde samozřejmě jen o finance. I v jiných oblastech to absolutně neklape. A teď ta otázka. Vím, že dům máme na půl. kdybychom ho prodali, tak každý dostaneme polovinu. Jenomže kam bych šla bydlet? S nejmladším synem a svými fenami? Je možné řešení, že bychom dům neprodali, já bych tady žila dál, samozřejmě bych platila náklady na provoz domu sama, manžel by stále vlastnil svou polovinu a odstěhoval by se? Do doby než by syn byl samostatný a výdělečně činný? Jenomže, jak by to šlo zařídit, že by se po rozvodu odstěhoval a já mohla zůstat tady? Jak se vlastně taková záležitost řeší? Když se rozvedeme a budeme žít dál ve stejné domácnosti, je rozvod vůbec řešení? 

 

Možná vám můj nápad přijde naivní a absurdní, ale já opravdu nevím, jak to řešit. Kdybych měla jít kam, tak už jsem odešla dávno. Jsem vázaná svou chovatelskou stanici (pořád mi produkuje nějaký příjem), takže byt, nebo pronájem RD, by mi asi nikdo nenabídl. A navíc ty ceny pronájmu RD jsou opravdu šílené. Práci se mi nepodařilo najít a to každý měsíc pošlu cca 20 životopisů. A jít pracovat do supermarketu nemůžu, protože mi to zdravotní stav prostě nedovolí. Je mi přes 50 let a na ÚP říkali, že je to nejvíc riziková skupina pro zaměstnavatele. Můžete mi prosím poradit, jak svou situaci řešit. Popřípadě na koho se obrátit? Mnohokrát děkuji za Váš čas a nadhled. Soužití opravdu dál není možné, nenávidím ho a už s ním nedokážu ani normálně mluvit. 

 

Ještě jednou děkuji a mějte hezké dny s pozdravem Eva

 

Dobrý den paní Evo,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte se svým dotazem na internetporadnu. To, co popisujete, je dlouhodobě velmi vyčerpávající situace. Dává smysl, že hledáte řešení.

Ptáte se na rozvod, zda je ve Vaší situaci řešením? Dále se ptáte, zda můžete zůstat v domě a manžel by se odstěhoval, nebo kam byste šla případně bydlet? Píšete, že s manželem již nechcete být a že je pro Vás další soužití již neúnosné. Pokud se rozhodnete rozvést a stále byste bydleli spolu, tak rozvod je krok, po kterém zaniká společné jmění manželů a otevírá se možnost jeho vypořádání. Kdyby se manžel po právní moci rozvodu opět zadlužil, již to budou jen jeho dluhy a Vy za ně nebudete odpovědná. Mluvila jste již s manželem o rozvodu a vypořádání společného jmění (SJM)? Jaký na to má pohled on?

 

Jsou dva typy rozvodů. Smluvený, kdy se dohodnete na tom, že se chcete rozvést, dohodnete se na úpravě péče s nezletilým synem a na jeho výživném. A právě se dohodnete i na vypořádání společného jmění manželů. Spočívá to v dohodě na těchto třech věcech. Ohledně vypořádání domu se nabízí několik variant. Dům se prodá a Vy si z výtěžku koupíte každý něco svého. Nebo si dům nechá jeden z Vás a druhého vyplatíte, třeba i měsíčními splátkami. Je možné se dohodnout i na tom, že v domě zůstane jeden z Vás bydlet a druhý z Vás si najde jiné bydlení. Druhý z Vás se však může domáhat finanční kompenzace za užívání jeho podílu. 

 

Pokud by manžel nesouhlasil ať s rozvodem, úpravou styku se synem nebo s vypořádáním SJM, podáváte návrh na rozvod jen Vy sama za sebe a navrhujete v něm svoje požadavky. Avšak u tohoto typu rozvodu se nevypořádává společné jmění manželů v rámci jednoho řízení. Zde se jedná jen o rozvodu a úpravě péče na nezletilé dítě a jeho výživném. Vypořádat SJM můžete kdykoliv dohodou anebo žalobou na soud do 3 let od právní moci rozvodu. 

 

Pokud byste chtěla svoji situaci řešit osobně a třeba pomoci se sepisem těchto návrhů, můžete se objednat do některé občanské poradny ve Vašem okolí. Zde máte seznam: https://www.obcanskeporadny.cz/poradny. Můžete také navštívit advokáta nebo mediační službu či rodinnou poradnu. V rodinné poradně či při mediaci by Vám mohli pomoci se smírně dohodnout. 

 

S pozdravem

Občanská poradna Ústí nad Orlicí

Dotaz administrovala: Bc. Andrea Rakušanová

Eva

Dobrý den,

 

obracím se na vás s radou ohledně rozvodu. Manželé jsme již přes 36 let. Vychovali jsme spolu 3 děti. Za manželství jsme spolu koupili a opravili dům, nemáme na něho žádnou hypotéku. Nicméně naše manželství je ze strany manžela celkem nefunkční záležitost, hlavně v ekonomické oblasti. Po hospodářské krizi v r. 2009 se jeho příjmy hodně ztenčily. V té době jsem byla na mateřské s posledním synem, takže jsem do rozpočtu moc přidávat finance nemohla a opravdu to bylo hodně složité období. Ihned po rodičovské jsem si vyřídila živnost a začala jsem poskytovat masérské služby. Také jsem v té době měla již chovnou stanici, kterou jsem dál rozvíjela a příjem z této činnosti, se stal dost nezbytný a důležitý. Od té hospodářské krize, je manžel finančně dost negramotný. Bez mého vědomí si vzal půjčky, kradl mi peníze a stalo se to, že jsem naši finanční situaci musela zvládat ze svých příjmů, protože jeho příjem byl minimální a nestačily na pokrytí jeho dluhů (které jsem také pomáhala splácet) a ani na náklady na domácnost. Hádka střídala hádku a od té doby se situace změnila v tom, že dluhy jsme zaplatili, a nějak jsem trvala na tom, že se musí na domácnost podílet stejným dílem. Občas to funguje a občas ne. Pořád někde něco dluží (na sociálním pojištění) a několik měsíců v roce nemá žádný příjem. Když ho upozorním „“ještě jsi tento měsíc neposlal částku na které jsme se domluvili““ mi často odpoví „“ já teď nemám““ Přestala jsem si ho vážit, není schopný mít normální příjem. Bohužel po covidových opatřeních jsem přišla o klientelu a musela jsem finanční situaci řešit jinak. K mým službám, jsem rozšířila chovatelskou stanici a vytvářela si finanční rezervu. Bohužel klientela nakonec ubyla natolik, že jsem musela živnost přerušit (hledám práci jsem na ÚP) a nyní žiju s mých úspor, které již taky docházejí. Opravdu žijeme velmi skromně. Manžel není schopen nás finančně zajistit a žádné úspory si nikdy nevytvořil, protože neměl na to dostatečný příjem, jak jsem již uvedla. Jsem z toho už moc unavená. Pořád se hádáme, protože chci, aby se staral o svůj příjem, jenomže to vždy skončí s odpovědí, že se snaží. Je na OSVČ (čistý příjem po zaplacení všech nákladů má cca 15 tis.) a v 60 letech ho opravdu nechce nikdo zaměstnat. Jeho finanční nestabilita a to že to bylo často jenom na mě (placení účtu a chodu domácnosti), mě po těch letech jeho nedostatečného příjmu vyčerpalo natolik, že už s ním dal nechci žít. Nejde samozřejmě jen o finance. I v jiných oblastech to absolutně neklape. A teď ta otázka. Vím, že dům máme na půl. kdybychom ho prodali, tak každý dostaneme polovinu. Jenomže kam bych šla bydlet? S nejmladším synem a svými fenami? Je možné řešení, že bychom dům neprodali, já bych tady žila dál, samozřejmě bych platila náklady na provoz domu sama, manžel by stále vlastnil svou polovinu a odstěhoval by se? Do doby než by syn byl samostatný a výdělečně činný? Jenomže, jak by to šlo zařídit, že by se po rozvodu odstěhoval a já mohla zůstat tady? Jak se vlastně taková záležitost řeší? Když se rozvedeme a budeme žít dál ve stejné domácnosti, je rozvod vůbec řešení? 

 

Možná vám můj nápad přijde naivní a absurdní, ale já opravdu nevím, jak to řešit. Kdybych měla jít kam, tak už jsem odešla dávno. Jsem vázaná svou chovatelskou stanici (pořád mi produkuje nějaký příjem), takže byt, nebo pronájem RD, by mi asi nikdo nenabídl. A navíc ty ceny pronájmu RD jsou opravdu šílené. Práci se mi nepodařilo najít a to každý měsíc pošlu cca 20 životopisů. A jít pracovat do supermarketu nemůžu, protože mi to zdravotní stav prostě nedovolí. Je mi přes 50 let a na ÚP říkali, že je to nejvíc riziková skupina pro zaměstnavatele. Můžete mi prosím poradit, jak svou situaci řešit. Popřípadě na koho se obrátit? Mnohokrát děkuji za Váš čas a nadhled. Soužití opravdu dál není možné, nenávidím ho a už s ním nedokážu ani normálně mluvit. 

 

Ještě jednou děkuji a mějte hezké dny s pozdravem Eva

 

Dobrý den paní Evo,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte se svým dotazem na internetporadnu. To, co popisujete, je dlouhodobě velmi vyčerpávající situace. Dává smysl, že hledáte řešení.

Ptáte se na rozvod, zda je ve Vaší situaci řešením? Dále se ptáte, zda můžete zůstat v domě a manžel by se odstěhoval, nebo kam byste šla případně bydlet? Píšete, že s manželem již nechcete být a že je pro Vás další soužití již neúnosné. Pokud se rozhodnete rozvést a stále byste bydleli spolu, tak rozvod je krok, po kterém zaniká společné jmění manželů a otevírá se možnost jeho vypořádání. Kdyby se manžel po právní moci rozvodu opět zadlužil, již to budou jen jeho dluhy a Vy za ně nebudete odpovědná. Mluvila jste již s manželem o rozvodu a vypořádání společného jmění (SJM)? Jaký na to má pohled on?

 

Jsou dva typy rozvodů. Smluvený, kdy se dohodnete na tom, že se chcete rozvést, dohodnete se na úpravě péče s nezletilým synem a na jeho výživném. A právě se dohodnete i na vypořádání společného jmění manželů. Spočívá to v dohodě na těchto třech věcech. Ohledně vypořádání domu se nabízí několik variant. Dům se prodá a Vy si z výtěžku koupíte každý něco svého. Nebo si dům nechá jeden z Vás a druhého vyplatíte, třeba i měsíčními splátkami. Je možné se dohodnout i na tom, že v domě zůstane jeden z Vás bydlet a druhý z Vás si najde jiné bydlení. Druhý z Vás se však může domáhat finanční kompenzace za užívání jeho podílu. 

 

Pokud by manžel nesouhlasil ať s rozvodem, úpravou styku se synem nebo s vypořádáním SJM, podáváte návrh na rozvod jen Vy sama za sebe a navrhujete v něm svoje požadavky. Avšak u tohoto typu rozvodu se nevypořádává společné jmění manželů v rámci jednoho řízení. Zde se jedná jen o rozvodu a úpravě péče na nezletilé dítě a jeho výživném. Vypořádat SJM můžete kdykoliv dohodou anebo žalobou na soud do 3 let od právní moci rozvodu. 

 

Pokud byste chtěla svoji situaci řešit osobně a třeba pomoci se sepisem těchto návrhů, můžete se objednat do některé občanské poradny ve Vašem okolí. Zde máte seznam: https://www.obcanskeporadny.cz/poradny. Můžete také navštívit advokáta nebo mediační službu či rodinnou poradnu. V rodinné poradně či při mediaci by Vám mohli pomoci se smírně dohodnout. 

 

S pozdravem

Občanská poradna Ústí nad Orlicí

Dotaz administrovala: Bc. Andrea Rakušanová