Rozchod s partnerem

Tereza

Dobrý den, dnes jsem oznámila partnerovi, že od něj chci odejít. Jsme spolu 7,5 let a máme 2 krásné holčičky. Bohužel, se ale k sobě už neumíme chovat hezky. Doufala jsem, že nám pomůže párová terapie, po první schůzce se vše zlepšilo, bohužel ale odmítl jít na další a pro mě to znamená, že tím padla i poslední šance na zlepšení. Jsem stále na mateřské dovolené a dostanu se tím do dost tíživé finanční situace. Plus řeším jak nejlépe to udělat aby hlavně starší dcera tím byla co nejméně ovlivněná. Partner naopak teď na mě vytváří tlak, kdy se odstěhuji, kdy mi má vrátit dluh a celkově jak to bude. Vše teď na mě padá a mám pocit, že by se mi Vaše pomoc hodila. Předem děkuji za odpověď Tereza.

Bc. Blanka Vařechová, studentka psychologie

Mgr. Markéta Doleželová, garant psychologického poradenství

 

Dobrý den, paní Terezo,

 

moc si vážíme toho, že jste se v této vaší nelehké situaci rozhodla kontaktovat naši iPoradnu a svěřit se nám se svými těžkostmi. Píšete, že jste svému partnerovi oznámila, že se chcete rozejít, jelikož se k sobě už nechováte hezky. Vašemu rozhodnutí předcházela párová terapie, bohužel neúspěšně. Nyní řešíte finanční situaci, své děti a tlak, který na vás váš partner vyvíjí, a protože pociťujete, že je toho na vás moc, obrátila jste se na nás.

 

Zprvu bych vám chtěla říct, že váš pocit, že je toho na vás hodně, je zcela normální, protože toho na vás hodně opravdu je. Na takovou situaci jste se nepřipravovala, nechtěla jste se v ní ocitnout a nechtěla jste řešit to, co teď řešíte. Máte právo cítit se tak, jak se právě cítíte.

 

Zmiňujete, že jste dnes partnerovi oznámila, že se chcete rozejít. Dále popisujete partnerovu reakci a to, nad čím vším uvažujete a přemýšlíte. Jelikož k vám naše odpověď doputovala po pár dnech, nevím, co se u vás mohlo v těchto dnech odehrát. Přesto si říkám, zda to celé není ještě čerstvé a plné emocí, jak pro vás, tak pro partnera. Neukvapujte se, netlačte na sebe, dejte si čas. Poté si můžete zkusit ještě jednou promluvit o tom, co se děje, jak se v tom cítíte a jak si oba dva představujete řešení. Dost možná to bude náročné, přesto se snažte spolu komunikovat, i vzhledem k vašim dcerám. Třeba na základě toho ještě dojdete s partnerem ke smíru.

 

To, že jste společně navštívili párového terapeuta, byl velmi dobrý krok, za který bych vás chtěla ocenit. Je škoda, že partner další návštěvu odmítl, ať už z jakéhokoliv důvodu. Jestli se váš partner prostřednictvím terapie nechce pokusit o záchranu vztahu, mohli byste se domluvit na navštěvování párového terapeuta za účelem co nejklidnějšího rozchodu. Párová terapie totiž nemá za cíl pouze vztahy spravovat, ale je i přátelskou cestou rozpojovat.

 

Pokud i tato varianta bude ze strany partnera odmítnuta, nic se nemění na tom, že za terapeutem můžete docházet sama, individuálně. Terapeut vám bude na této vaší cestě oporou a pomůže vám s každou další překážkou, se kterou se na ní setkáte. I kdybyste se rozhodla služby psychoterapeuta nevyužít, neznamená to, že jste na to vše, co teď zažíváte, sama. Určitě se neotálejte svěřit vašim blízkým, rodině, přátelům. Taktéž je můžete požádat o pomoc, kterou budete zrovna v dané chvíli potřebovat. Ať už se bude jednat o pomoc finanční, materiální, psychickou nebo jakákoliv jinou.

 

Pokud nebudete mít po ruce někoho ze svých blízkých, můžete v případě potřeby využít jednu z našich chatovacích poraden nebo třeba i krizové linky, kde jsou odborníci připraveni věnovat vám čas, pomoc, radu nebo vlídné slovo. Odkaz na chatovací poradny přikládám zde: https://iporadna.cz/elinka-chatova-poradna/

 

Co se týče finanční stránky, partner by měl na vaše společné děti finančně přispívat v podobě alimentů. Pokud ani to pro vás nebude dostačující, neváhejte se obrátit na sociální služby, kde vás informují o tom, zda máte nárok na další příspěvky, například příspěvek na bydlení.

Velmi se mi libí, že myslíte na své dcery. Každý partnerský rozchod je pro děti náročný. Takováto situace se týká i jich, a je dost pravděpodobné, že je to ovlivní, jako většinu dětí, které se s tímto setkaly. To, že se snažíte, aby to pro ně bylo co nejméně zatěžující, vaše dcery v pozdějších letech rozhodně ocení. Chtěla bych vám ale také připomenout, že udržovat konfliktní vztah za každou cenu, hlavně kvůli dětem, není vždy ta nejlepší varianta. Mnohdy se i samotným dětem po rozchodu rodičů uleví. Děti totiž nepotřebují jen rodiče, ale potřebují šťastné a fungující rodiče, aby samy mohly být šťastné. A toho lze častokrát docílit právě rozchodem a novým začátkem.

 

Takže prosím, nevěšte hlavu. I tahle vaše situace nebude trvat věčně. Přeji vám mnoho sil. Věřím, že to zvládnete.

 

S pozdravem,

 

Bc. Blanka Vařechová, studentka psychologie

Mgr. Markéta Doleželová, garant psychologického poradenství