Potíže s manželem

Romana

Dobré dopoledne.


Poslední dobou máme problémy s manželem. Téměř se mnou nemluví, když přijde z práce, hned se uklidí na zahradu nebo do dílny, později se jen nají, umyje a jde brzy spát. Intimní život nemáme v posledních měsících prakticky žádný, buď jsem unavená já nebo on a častěji na to nemám náladu. Tlačil na mě, abych si našla ještě druhou práci, abychom rychleji našetřili na rekonstrukci domu, ale když se tak stalo, vyčítá mi, že jsem pořád unavená, nevěnuji se mu atd. Už nevím, čím bych se mu měla lépe zavděčit.


Mám pocit, že nenaplňuji jeho představy o manželce, když se s ním o tom snažím mluvit, řekne, že je to v pohodě. Když na nějakou moji otázku odpoví „Ne“ a já po něm požaduji aby mi to zdůvodnil, opakuje pořád jenom „ne“ i na „ráda bych slyšela důvod ne jenom ‚ne'“. Už nevím jak s ním mluvit nebo jak se chovat, protože nic není dost dobré a všechno je špatně. Takhle je to asi půl roku a já už to prostě nezvládám.

Díky.
Romana

Bc. Sára Lakomá, studentka psychologie

Mgr. Markéta Doleželová, garant psychologického poradenství

Dobrý den, Romano,

 

děkuji za Váš dotaz a vážím si důvěry, kterou vkládáte do iPoradny. Píšete, že Vás tíží problémy v manželství. Popisujete vzájemné odcizení, které se dotýká i intimního života. Zmiňujete také, že si Váš manžel stěžuje na Vaši únavu a uvádíte pochybnosti, zda naplňujete jeho představu o manželce. Z Vaší zprávy cítím, že si připadáte ve Vaší situaci nespokojená, vyčerpaná a nedaří se Vám s manželem o tom, co prožíváte spolu komunikovat. 

 

V prvé řadě bych chtěla ocenit, co jste pro Váš vztah dosud udělala. Z Vašich slov vnímám, že Vám na manželovi záleží a snažíte se s ním o Vašich problémech mluvit a na vztahu tak pracovat. Zároveň si představuji, že pro Vás může být těžké, když Váš protějšek není otevřený Vaší situaci řešit tak, jak byste si přála. Dále si říkám, že věnovat se dvěma pracím a snažit se do toho zavděčit partnerovi může být dost vyčerpávající. Chci vás podpořit v tom, že je přirozené ve vztahu zažívat náročná období, kdy jsou partneři od sebe více vzdálení a hůře hledají společnou řeč. Je dobře, že si všímáte, že se něco takového děje. To je důležitý předpoklad pro to, abyste s tím mohli něco dělat.

 

Ráda bych Vás povzbudila se i nadále snažit s manželem mluvit o Vašich nejistotách a potřebách ve vztahu. Rozhovor o vážnějších a těžších tématech je však často náročný a vyžaduje mnoho odhodlání a energie. Píšete, že Vás oba vyčerpávají Vaše povinnosti a často se potkáváte unavení. Napadá mě, že volba vhodné chvíle, může usnadnit komunikaci o tom, co vás trápí. Jednou z variant je se manželovi dopředu svěřit s tím, o čem byste s ním ráda mluvila a shodnout se na vhodné situaci pro společný rozhovor. Může Vám pomoci zvolit místo mimo domov –  jít na procházku, sednout si spolu do kavárny.

 

Dovedu si představit, že pro mnoho párů je při každodenních povinnostech náročné si na sebe najít čas. Je potom snadné spolu bydlet a zároveň se míjet. V takové situaci Vám může pomoci se obrátit k tomu, co Vás jako pár dříve spojovalo a nabíjelo. Vzpomeňte si, jak jste v minulosti rádi trávili společný čas a v čem Vám bylo spolu dobře. Zkuste si najít prostor na tyto společné aktivity. Chtěla bych Vás zároveň povzbudit, abyste nezapomínala také na sebe a svůj odpočinek. Dopřejte si chvíli pro to, co Vám dělá radost a kde můžete načerpat.

 

Jako poslední bych ráda zmínila, že manželské obtíže někdy mohou být nad naše síly a je dobré vědět, že na ně nemusíme být sami. Máte možnost obrátit se na odborníky z pomáhajících profesí jako jsou poradci, psychologové či terapeuti působící ve Vaší lokalitě. Pro inspiraci přikládám odkaz na mapu poradenských služeb napříč ČR:

https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-psychologove/

Můžete využít párové poradenství, které Vám poskytne vhodné prostředí pro komunikaci a zároveň získáte vhled do Vaší situace z neutrální strany. V případě, že Váš manžel nebude mít o takovou službu zájem, neváhejte využít individuální pomoci, kde můžete situaci probrat z Vaší strany.

 

Držím Vám palce a přeji hodně štěstí a sil ve Vašem manželství

 

Bc. Sára Lakomá, studentka psychologie

Mgr. Markéta Doleželová, garant psychologického poradenství