Péče o dítě

Liška

Dobrý den, chtěla
jsem se zeptat na tuto situaci:
Má sestra měla syna, ten byl v její péči po rozvodu. Sestra žila 10 let s přítelem a ten kluka s ní vychovál. S otecem měl synovec síše špatný vztah, moc tam za ním do jeho bytu nechodil či výjimečně. Synovci je nyní 15 let. Sestra náhle zemřela. Synovec chce bydlet dál s přítelem matky, je na něho zvyklý. S otcem se kupodivu vídat chce, mají ale špatný vztah. Jeho otec sdělil, že když k němu synovec nechce, nevyřídí mu sirotčí důchod a ať si o něho pečuje kdo chce, že on ho chce do své péče. Nic k soudu nepodal. Ráda bych se zeptala, jak to udělat, aby sirotčí důchod někdo vyřídil místo otce, když on nechce. Partner sestry asi dá žádost k soudu na pěstounskou péči, ale to trvá dlouho, nezamešká se nějaká lhůta? Děkuji za info

 

 

Zdravím Vás, děkuji, že jste využila služeb naší iPoradny.

V případě osiřelého chlapce by bylo nejlepší, když by se obrátil partner maminky na orgán sociálně právní ochrany dětí, veškerou situaci vysvětlil, také oznámil, že je to on, kdo dál o dítě pečuje. Současně se s pomocí sociální pracovnice obrátil na soud s žádostí o svěření chlapce do péče. Prokonzultuje také, jakou formu návrhu na jakou formu péče podat – zda to bude návrh na svěření do cizí péče či pěstounské apod. Aktuálně by mělo mít také dítě ustanoveného poručníka, když není osoba, která by byla oprávněná za něj vyřizovat jeho záležitosti (otec vyřizovat sirotčí důchod odmítá, když k němu jít nechce, tak se nechce starat), tedy v podstatě nemá zákonného zástupce. I toto s ním mohou pomoci projít sociální pracovnice. Otec bude účastníkem soudního řízení, záleží, jak on se k tomu do budoucna postaví. Nicméně názor 15 letého chlapce je také důležitý a soud jej bude brát v potaz, a když chce i nadále zůstat s partnerem matky, myslím, že mu vyhoví.

Ohledně sirotčího důvodu není žádná obava z prodlení. Žádat o něj lze i zpětně a výplata bude provedena pak také zpětně od doby, kdy situace vznikla, tedy osiření. Lhůta, do kdy je možné nárok zpětně uplatnit, je 5 letá. Tedy myslím, že by se to vše i se soudním řízením, mělo stihnout.

Prosím informujte tedy partnera zemřelé, aby se s důvěrou obrátil na místně příslušný orgán sociálně – právní ochrany dětí, místní příslušnost se řídí trvalým pobytem dítěte, o které se jedná. Věřím, že společně s pracovnicemi vše zdárně vyřeší.

S pozdravem Veronika Zaoralová