Nová řada přednášek k úvodu do psychoanalýzy
Mezi Freudovy nejslavnější knihy patří Přednášky k úvodu do psychoanalýzy, jejichž první řadu přednesl mezi lety 1915 a 1917 v posluchárně Vídeňské psychiatrické kliniky. Jeho cílem byla srozumitelnost při výkladu základních psychoanalytických pojmů a jevů. Freud na tento projekt navázal v Nové řadě přednášek k úvodu do psychoanalýzy z roku 1933, ačkoli tato řada už nikdy před posluchači přednesena nebyla. Freud zde své poznatky (např. nauku o snech či téma ženskosti) reviduje a doplňuje a představuje mimo jiné strukturální model psychiky (id, ego, superego). Tím završuje své učení.
Freudovy přednášky dodnes patří k základním psychoanalytickým textům z pera samotného tvůrce tohoto směru.
Svépomocný průvodce long covidem
První praktický, přístupný, svépomocný a odborný průvodce pro zvládání příznaků chronického covidu čili long-covidu pro širokou veřejnost, která je v České republice odkázána na své praktické lékaře a je často bezmocná. Bez jasných medicínských rad, uprostřed dezinformací a nedůvěry k této diagnóze, kterou v EU trpí přibližně 17 milionů osob, je tato kniha potřebným rádcem pro každého, kdo bojuje s následky pandemie dlouho po jejím odeznění. Kniha je sestavena z kapitol psaných multidisciplinárním týmem lékařských odborníků pracujících s pacienty s postcovidem na jedné z prvních specializovaných klinik v Oxfordu. Je plná konkrétních rad a doporučení, se zapojením užitečných případových studií pacientů trpících těmito symptomy. Každá kapitola pojednává o jiném příznaku onemocnění a nabízí jasné, přátelsky podané pokyny v klíčových oblastech, jako je dušnost, poruchy spánku, smyslová poškození, psychologické aspekty, mozková mlha, únava, návrat k pohybu a návrat do práce, s důrazem na sebepéči.
Autorský tým tvoří lékaři z oborů respirační medicíny, rehabilitace, ergoterapie, chronické únavy, respirační a klinické fyzioterapie; klinické psychologie; sportovní a pohybové medicíny, pracovní rehabilitace; kardiovaskulární medicíny, revmatologie, sportu a cvičení; zátěžové medicíny, klinické neuropsychologie ad.