Krátkodobá péče o osobu blízkou s mentální retardací

Adina

Hezký den,
na více stránkách jsem našla odkaz na poradenství, ale předem se omlouvám, jestli to sem nepatří. Mám postiženého bratra, kterému je 31 let a trpí silnou mentální retardací. Mamka se o něj stará celý život a nemáme nikoho, kdo by ho pohlídal třeba na týden, abychom mohli jet celá rodina na dovolenou. Nevíte o nějakém zařízení, kam bychom ho mohli na ten týden umístit? Různě jsem hledala a volala, ale zatím bez úspěchu.
Předem moc děkuji za odpověď

 

Novosád Libor, PhDr. et Mgr., Ph.D.

Dobrý den vážená paní/slečno Adino

 

Děkujeme, že se s důvěrou obracíte na nás, neboť naším cílem je právě podpora řešení problémů osob s postižením (OZP) a jejich pečujících. Je samozřejmé, že pečující rodiny si potřebují oddechnout a jet třeba na dovolenou.

Ptáte se na krátkodobou péči o Vašeho bratra s mentální retardací. V úvahu tedy připadá zejména týdenní stacionář, který poskytuje odlehčovací služby právě pečujícím osobám. Také některé domovy (dříve ústavy) pro osoby s postižením (DOZP) nabízejí tzv. krizová či krátkodobá „lůžka“ a péči pro OZP. Nevím však, kde bydlíte, a tudíž nemohu doporučit konkrétní zařízení, které tuto službu poskytuje. Avšak můžete kontaktovat sociální odbor Vašeho obecního, městského či krajského úřadu, který má k dispozici seznam poskytovatelů sociálních služeb v regionu s popisem jejich služeb a kontakty na ně. Pracovníci tohoto odboru Vám mohou vhodné zařízení doporučit nebo jej můžete vybrat sama.

Doporučují také kontaktovat nejbližší pobočku celostátního Sdružení pro podporu osob s mentálním postižením (SPMP ČR, www.spmp.cz), kde Vám mohou poskytnout nebo zprostředkovat pomoc v dané situaci a dát také hodnocení kvality jednotlivých, pro Vašeho bratra vhodných zařízení.

Podle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách jsou všechny výše uvedené služby, kromě poradenství, zpoplatněny a k jejich úhradě slouží příspěvek na péči (PNP), přiznávaný OZP dle výše zmíněného zákona.

Předpokládám, že Váš bratr, kromě ID 3. stupně, již pobírá Příspěvek na péči (dle zákona č. 108/2006 sb.), Příspěvek na dopravu, popř. Příspěvek na zvláštní pomůcku, a vlastní průkaz ZTP nebo ZTP/P (vše dle zákona č. 369/2011 sb. o dávkách pro OZP). Pokud NE, je na čase, aby on – tedy jeho opatrovník o tyto příspěvky požádal. Žádá se o ně na Vašem nejbližším Úřadě práce – na odd. dávek pro OZP a seniory.

Je s podivem, že Vaše maminka se stará o bratra 31 let, a přesto jí nebyly nabídnuty dostupné sociální služby, které by jí mohly péči usnadnit. To patří mezi povinnosti místních terénních sociálních pracovníků. Na ně ji mohl odkázat i ošetřující lékař Vašeho bratra a maminky.

 

Tolik tedy to podstatné k možnostem řešení Vašeho problému. Pokud budete ještě mít nějaký dotaz či potřebu vysvětlení nebo doplnění, neváhejte se na nás obrátit.

Přeji Vám i rodině vše dobré, hodně trpělivosti a elánu. S pozdravem

Libor Novosád, za tým iPoradny.