Holky si mě nevšímají

Kaja

Holky si me nevsimaj uz nevim co stim je nas 5 nechteji se semnou fotit nic jako kdyby pro ne nic neznamenala.

Ahoj,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Pročetla jsem si tvůj e-mail, ve kterém popisuješ složitou situaci s kamarádkami, kdy se s tebou v poslední době nechtějí fotit. Píšeš taky o pocitu, že pro ně nic neznamenáš. Je skvělé, že se snažíš v téhle situaci pro sebe hledat podporu a pomoc. Věřím, že to nemuselo být lehké a chtěla bych tuhle snahu patřičně ocenit.

Píšeš, že už sama nevíš, co s tím. Někdy v životě přijdou chvíle, kdy si sami nevíme rady a potřebujeme v nich podporu. Od toho tady naše poradna je a je skvělé, že si našla odvahu si o tuhle podporu říct.

Mezi řádky čtu možná jistý zmatek z toho, jak se teď tvoje kamarádky chovají a umím si představit, že člověk v podobné situaci může zažívat taky zklamáni, smutek nebo dokonce vztek. Situace, kterou popisuješ, může být hodně náročná a je úplně přirozené se v tom cítit nejistě. Je dokonce v pořádku cítit se zklamaná, nahněvaná nebo zraněná. Tyhle pocity můžou být přirozenou reakcí na to, co teď zažíváš.

Zkusím ti teď napsat vše, co mě k tomu, o čem píšeš, napadá a jaké možnosti řešení by si mohla dál zvážit. Někdy v podobných situacích může pomoct odstup a troška nadhledu. Proto bych tě chtěla podpořit v tom, dát si na rozhodnutí, co dál a jak s to s kamarádkami řešit, dostatek času a přistupovat k němu až s chladnou hlavou.

Náročné situace umí člověka ovlivnit i ve věcech jako je spánek nebo chuť do jídla a stává se, že si toho člověk nemusí ani všimnout. Může proto pomoct zamyslet se nad tím, jak to teď máš a dát si na sebepéči teď vědomě záležet.

Někdy se stává, že člověk ve snaze zapadnout mezi kamarády pozapomene sám na sebe. Můžeš teď zkusit dávat víc důraz na věci, které baví tebe (sport, kreativní koníčky, čtení, čas s blízkými nebo domácími mazlíčky,…). Mohlo by to pomoct od situace se na chvilku rozptýlit, vydechnout a taky si ujasnit, co vlastně od přátelství chceš a co tobě dává smysl.

Je skvělé, že hledáš podporu tady u nás. Zároveň může pomoct promluvit si o tom s někým, komu důvěřuješ. Může to být například jiná kamarádka/kamarád, rodič, sourozenec, spolužačka/spolužák,… Mohlo by to pomoct k tomu, abys na situaci získala jiný pohled, nebo může pomoct i jednoduše to, že to ze sebe dostaneš a vypustíš tak pocity frustrace a zklamání.

Promluvit si o věcech s blízkými může hodně pomoc, ale někdy můžeme potřebovat podpory víc od někoho, kdo je v situaci “nestranný”. Proto můžeš zvážit taky možnost probrat to s odborníkem, se kterým se můžete zaměrit na to, co v celé situaci nejvíc potřebuješ. Jestli se cítíš, že bys něco takového chtěla nebo potřebovala, neboj se oslovit například školní psycholožku/psychologa. Právě školní psycholožky/psychologové se s podobnými tématy setkávají poměrně často, a jestli bys je měla ve své škole k dispozici, mohli by ti teď být docela užiteční. Na tuhle možnost se klidně zeptej rodičů nebo učitelů ve škole.

E-mailové porady jako je ta naše jsou taky místem, kde si můžeš napsat o radu od odborníka. Pojí se ale často s delší časovou prodlevou. Jestli by ses o tom chtěla s někým pobavit anonymně ale formou přímo rozhovoru nebo dopisováním na chatu, můžeš využít telefon nebo chat Linky bezpečí nebo napsat na chatovou poradnu Nepanikař.

Zasloužíš si být kamarádkami přijatá a být obklopena lidmi, kteří tě mají rádi. Proto tě chci podpořit v tom pokusit se situaci s kamarádkami probrat. Někdy ale může být těžké probírat s někým situaci, které vlastně nerozumíš. Na to, abyste společně mohly s celou touhle situací pohnout je nutné si vzájemně porozumět, abyste věděly, kterou cestou řešení společně jít a kde jí vlastně hledat.

Na každou situaci existují různé pohledy u každého z účastníků. Je důležité navzájem se vyslechnout, aby měla každá z vás prostor vysvětlit svůj pohled na situaci a možná i důvody svého chování a pocitů. Kamarádky si možná neuvědomují, že to, co dělají ti může ubližovat. Proto může být prospěšné si o těchto věcech promluvit, zkusit jim říct, že tě jejich chování zasáhlo, že ti v tom celém není dobře, že se cítíš jako kdyby jim na tobě nezáleželo nebo že jsi očekávala něco jiného.

Někdy může pomoct zamyslet se sama u sebe, co je pro tebe u přátel a blízkých lidí důležité, jaké vlastnosti si na druhých lidech ceníš, s kým ti je dobře a díky čemu se s nimi takhle cítíš, co bys od přátelství potřebovala dostávat a co bys chtěla do přátelství dávat ty. Jak si v tomhle představuješ rovnováhu?

Jestli vyhodnotíš, že ti tyhle přátelství už nevyhovují, nebo že by si od kamarádek potřebovala něco jiného, nemusíš se bát navazovat taky nové přátelství a hledat holky nebo kluky, se kterýma se budeš cítit přijímaná a hodnotná. Můžeš je najít například ve škole, mimoškolních aktivitách, sportovních kroužcích nebo taky při dobrovolnické činnosti.

Možná teď nevíš, co z těchhle doporučení zkusit a i to je v pořádku. Zkus si to pročíst a dát si čas na zhodnocení toho, co ti teď dává největší smysl nebo co naopak ne. Pokud bys měla další otázky nebo by si potřebovala něco víc, napiš klidně znovu.

Držím ti palce!

S pozdravem
Michaela Poláková, SPONDEA, z.ú.

Dotaz administrovala: Bc. Andrea Rakušanová

Kaja

Holky si me nevsimaj uz nevim co stim je nas 5 nechteji se semnou fotit nic jako kdyby pro ne nic neznamenala.

Ahoj,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Pročetla jsem si tvůj e-mail, ve kterém popisuješ složitou situaci s kamarádkami, kdy se s tebou v poslední době nechtějí fotit. Píšeš taky o pocitu, že pro ně nic neznamenáš. Je skvělé, že se snažíš v téhle situaci pro sebe hledat podporu a pomoc. Věřím, že to nemuselo být lehké a chtěla bych tuhle snahu patřičně ocenit.

Píšeš, že už sama nevíš, co s tím. Někdy v životě přijdou chvíle, kdy si sami nevíme rady a potřebujeme v nich podporu. Od toho tady naše poradna je a je skvělé, že si našla odvahu si o tuhle podporu říct.

Mezi řádky čtu možná jistý zmatek z toho, jak se teď tvoje kamarádky chovají a umím si představit, že člověk v podobné situaci může zažívat taky zklamáni, smutek nebo dokonce vztek. Situace, kterou popisuješ, může být hodně náročná a je úplně přirozené se v tom cítit nejistě. Je dokonce v pořádku cítit se zklamaná, nahněvaná nebo zraněná. Tyhle pocity můžou být přirozenou reakcí na to, co teď zažíváš.

Zkusím ti teď napsat vše, co mě k tomu, o čem píšeš, napadá a jaké možnosti řešení by si mohla dál zvážit. Někdy v podobných situacích může pomoct odstup a troška nadhledu. Proto bych tě chtěla podpořit v tom, dát si na rozhodnutí, co dál a jak s to s kamarádkami řešit, dostatek času a přistupovat k němu až s chladnou hlavou.

Náročné situace umí člověka ovlivnit i ve věcech jako je spánek nebo chuť do jídla a stává se, že si toho člověk nemusí ani všimnout. Může proto pomoct zamyslet se nad tím, jak to teď máš a dát si na sebepéči teď vědomě záležet.

Někdy se stává, že člověk ve snaze zapadnout mezi kamarády pozapomene sám na sebe. Můžeš teď zkusit dávat víc důraz na věci, které baví tebe (sport, kreativní koníčky, čtení, čas s blízkými nebo domácími mazlíčky,…). Mohlo by to pomoct od situace se na chvilku rozptýlit, vydechnout a taky si ujasnit, co vlastně od přátelství chceš a co tobě dává smysl.

Je skvělé, že hledáš podporu tady u nás. Zároveň může pomoct promluvit si o tom s někým, komu důvěřuješ. Může to být například jiná kamarádka/kamarád, rodič, sourozenec, spolužačka/spolužák,… Mohlo by to pomoct k tomu, abys na situaci získala jiný pohled, nebo může pomoct i jednoduše to, že to ze sebe dostaneš a vypustíš tak pocity frustrace a zklamání.

Promluvit si o věcech s blízkými může hodně pomoc, ale někdy můžeme potřebovat podpory víc od někoho, kdo je v situaci “nestranný”. Proto můžeš zvážit taky možnost probrat to s odborníkem, se kterým se můžete zaměrit na to, co v celé situaci nejvíc potřebuješ. Jestli se cítíš, že bys něco takového chtěla nebo potřebovala, neboj se oslovit například školní psycholožku/psychologa. Právě školní psycholožky/psychologové se s podobnými tématy setkávají poměrně často, a jestli bys je měla ve své škole k dispozici, mohli by ti teď být docela užiteční. Na tuhle možnost se klidně zeptej rodičů nebo učitelů ve škole.

E-mailové porady jako je ta naše jsou taky místem, kde si můžeš napsat o radu od odborníka. Pojí se ale často s delší časovou prodlevou. Jestli by ses o tom chtěla s někým pobavit anonymně ale formou přímo rozhovoru nebo dopisováním na chatu, můžeš využít telefon nebo chat Linky bezpečí nebo napsat na chatovou poradnu Nepanikař.

Zasloužíš si být kamarádkami přijatá a být obklopena lidmi, kteří tě mají rádi. Proto tě chci podpořit v tom pokusit se situaci s kamarádkami probrat. Někdy ale může být těžké probírat s někým situaci, které vlastně nerozumíš. Na to, abyste společně mohly s celou touhle situací pohnout je nutné si vzájemně porozumět, abyste věděly, kterou cestou řešení společně jít a kde jí vlastně hledat.

Na každou situaci existují různé pohledy u každého z účastníků. Je důležité navzájem se vyslechnout, aby měla každá z vás prostor vysvětlit svůj pohled na situaci a možná i důvody svého chování a pocitů. Kamarádky si možná neuvědomují, že to, co dělají ti může ubližovat. Proto může být prospěšné si o těchto věcech promluvit, zkusit jim říct, že tě jejich chování zasáhlo, že ti v tom celém není dobře, že se cítíš jako kdyby jim na tobě nezáleželo nebo že jsi očekávala něco jiného.

Někdy může pomoct zamyslet se sama u sebe, co je pro tebe u přátel a blízkých lidí důležité, jaké vlastnosti si na druhých lidech ceníš, s kým ti je dobře a díky čemu se s nimi takhle cítíš, co bys od přátelství potřebovala dostávat a co bys chtěla do přátelství dávat ty. Jak si v tomhle představuješ rovnováhu?

Jestli vyhodnotíš, že ti tyhle přátelství už nevyhovují, nebo že by si od kamarádek potřebovala něco jiného, nemusíš se bát navazovat taky nové přátelství a hledat holky nebo kluky, se kterýma se budeš cítit přijímaná a hodnotná. Můžeš je najít například ve škole, mimoškolních aktivitách, sportovních kroužcích nebo taky při dobrovolnické činnosti.

Možná teď nevíš, co z těchhle doporučení zkusit a i to je v pořádku. Zkus si to pročíst a dát si čas na zhodnocení toho, co ti teď dává největší smysl nebo co naopak ne. Pokud bys měla další otázky nebo by si potřebovala něco víc, napiš klidně znovu.

Držím ti palce!

S pozdravem
Michaela Poláková, SPONDEA, z.ú.

Dotaz administrovala: Bc. Andrea Rakušanová