Pochopení bipolární poruchy
Bipolární porucha je duševní onemocnění, které patří mezi poruchy nálady, charakterizované střídáním období deprese a (hypo)mánie. Bipolární porucha je duševní onemocnění, které si může vybrat daň u pacienta i jeho rodiny, přičemž jednotlivé epizody se v průběhu života mění.
Existují různé typy bipolární poruchy, včetně bipolární poruchy typu I a typu II. Bipolární porucha typu I. zahrnuje epizody mánie a deprese, zatímco bipolární porucha typu II. zahrnuje epizody hypománie a deprese. Epizody mánie a hypománie se odlišují jejich intenzitou. Pro přesnou diagnózu a vhodnou léčbu je však nezbytné vyhledat odbornou pomoc.
Příznaky bipolární poruchy mohou významně ovlivnit život jednotlivce. Možnosti léčby bipolární poruchy se zaměřují na zmírnění depresivních, manických nebo hypomanických symptomů. Akutní léčba má za cíl zmírnit symptomy během epizody, zatímco dlouhodobá léčba má za cíl snížit frekvenci a závažnost budoucích epizod.
Vytvořte si podpůrné prostředí – pokuste se vytvořit si kolem sebe takové prostředí, ve kterém Vám bude dobře. Mluvte s ostatními členy Vaší rodiny o tom, jak by Vás mohli v dané chvíli podpořit nebo co by mohli udělat, aby Vám bylo v rodinném prostředí co nejlépe. Pokud žijete sami, zkuste si své prostředí zútulnit. Roztáhněte žaluzie nebo závěsy, aby do Vašeho bytu padaly sluneční paprsky. Snažte se pravidelně pečovat o svoji domácnost tak, aby Vám zde bylo hezky. Setkávejte se s přáteli, můžete se jim i svěřit. Nebojte se říct si o pomoc i jim.
Vybudujte si zdravý životní styl – Pracujte na svém denním režimu, tento Vám může pomoci najít v sobě větší stabilitu. Předvídatelný program dne také může přispět ke zvýšení sebejistoty a snížení úzkostí. Režimové opatření zahrnuje pravidelný čas spánku a vstávání, jezení ve stejné časy, pravidelné užívání léků, pečování o vlastní hygienu i péče o byt.
Rozpoznejte příznaky – Seznamte se s příznaky bipolární poruchy, jako jsou výkyvy nálad, změny v hladině energie a změny v aktivitách a spánku. Pokuste se sledovat příznaky onemocnění tak, abyste sami dokázali identifikovat, co se s Vámi děje. Vaše osobní zkušenost je nejcennější a také budete vědět, co je třeba řešit například u lékaře nebo terapeuta.
Sledování spouštěčů – Pokuste se identifikovat potenciální spouštěče, které mohou spouštět Vaše změny v náladě, jako jsou stresové situace, nepravidelný spánek nebo užívání návykových látek vč. kofeinových nápojů, alkoholu nebo nikotinu. Rozpoznáním těchto spouštěčů se můžete naučit předcházet svým problémům.
Veďte si deník nálad – Pomoci může i nějaká forma zapisování si nálad. Doporučit můžeme například mobilní aplikaci Daylio.
Seznamte se s konceptem Zotavení (Recovery) – Bipolární porucha je léčitelná a její diagnóza nemusí nutně znamenat celoživotní útrapy. Koncept zotavení znamená, že ačkoliv se nemoci třeba dočista nezbavíme, je možné se naučit s ní zacházet tak, že nám nebude způsobovat větší problémy. Naučíme se s nemocí adekvátně zacházet a zjistíme, že i s ní dokážeme spokojeně žít. K dosažení takového zotavení nám může dopomoci terapie, medikace, ale především Váš přístup a odhodlání svoji situaci řešit a pracovat na sobě.
Buďte k sobě shovívaví – Snažte se sami k sobě chovat jak k nejlepšímu příteli. Pracujte na sobě a nevzdávejte se
To zvládnete, nebojte se říct si o pomoc. Stojí to za to.
za z.s.iPoradna
Zuzana Muchová