Byt v osobním vlastnictví a věcné břemeno

Martina F.

Dobrý den,

potřebuji poradit. S bratrem jsme majitele bytu v osobním vlastnictví a otec tam má věcné břemeno. V bytě s ním bydlí na černo vnuk a nastěhoval si tam přítelkyni s jejími dvěma dětmi a teď jsme zjistili, že spolu čekají společné dítě. Upozornili jsme je že si nepřejeme aby tam bydleli, spotřeba vody za minulý rok co tam bydlí byla 17 tisic,děda to zaplatil poněvadž platí za byt. Na službách nejsou nahlášeni, je tam nepořádek a devastují náš byt, děda s tím nic nedělá. Máme s tím něco dělat než se narodí další dítě.Je to třípokojový byt a nepřejeme si, aby tam bydleli. Máme strach až otec umře že je od tam nedostaneme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte se svým dotazem na iPoradnu. Chápeme, že Vás vzniklá situace trápí a chcete ji vyřešit. 

Pokud to dobře chápeme, vnuk s rodinou v bytě nebydlí na základě žádného vlastnického ani nájemního práva. Bydlí tam tedy bez souhlasu majitelů bytu (Vás) a nevíme, zda mají souhlas Vašeho otce.  

Klíčové je znění samotné smlouvy o zřízení věcného břemene. Může v ní být výslovně ujednáno, že právo bydlení je určeno výhradně pro oprávněnou osobu a nikoho jiného. Pokud ale smlouva toto omezení neobsahuje, platí zákonný předpoklad, že s oprávněným mohou žít členové jeho domácnosti.

Stává se, že s prarodičem, který má věcné břemeno dožití, žije v domě i jeho příbuzný (např. vnuk), aby mu pomáhal a společně vedli domácnost. V takovém případě je jeho přítomnost právně obhajitelná jako součást „potřeb domácnosti“ Vašeho otce. Právo „přijmout do své domácnosti“ další osoby se podle výkladu zákona vztahuje na lidi, kteří s oprávněným trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Pokud tedy tvoří s oprávněným (vaším rodičem) jednu funkční domácnost, mají právo tam bydlet také. Sporné může být to, pokud by se počet osob v domě zvýšil natolik, že by to neúměrně zatěžovalo vlastníka (např. hlukem, opotřebením, devastací obydlí). Pokud dochází k ničení bytu a jeho příslušenství doporučujeme Vám to zdokumentovat pro případný soudní spor. Věcné břemeno končí smrtí toho, s kým je spjato. Tím končí i nárok bydlet jeho osob blízkých v bytě. 

Pokud ani Vy ani Váš tatínek tam vnuka a jeho rodinu nechcete. Nebo bylo omezené věcné břemeno pouze na obývání Vašeho tatínka, můžete postupovat následovně. Zaslat předžalobní výzvu k vystěhování, nejlépe doporučeně, nebo předat osobně oproti podpisu. Dát jim ve výzvě dostatečnou lhůtu k vystěhování například měsíc. V případě, že se dobrovolně do uvedené lhůty nevystěhují, máte možnost podat k soudu žalobu na vyklizení nemovitosti. Tato žaloba se podává k okresnímu soudu v místě nemovitosti. Žaloba stojí 5.000 Kč a pokud u soudu uspějete a soud rozhodne ve Váš prospěch, obvykle nařídí, aby Vám protistrana tyto náklady uhradila. Pokud se nevystěhují ani po vydání rozsudku, nezbývá Vám nic jiného než podat návrh na nařízení exekuce k vyklizení nemovitosti. To se podává k exekutorovi, kterého si můžete vybrat dle libosti. Návrh je zdarma, ale exekutor může a pravděpodobně bude požadovat zálohu. Tato záloha může být 5.000 Kč plus další náklady na zámečníka apod. Opět tato záloha a ostatní náklady půjdou k tíži povinných, ale nejdříve je musíte zaplatit Vy. 

Z toho, co jsme napsali se domníváme se, že to bude časově i finančně velmi náročné. Zkuste tedy na rodinu ještě apelovat a vyřešit to domluvou. 

S pozdravem

Občanská poradna Ústí nad Orlicí

 

Dotaz administrovala: Bc. Andrea Rakušanová

Martina F.

Dobrý den,

potřebuji poradit. S bratrem jsme majitele bytu v osobním vlastnictví a otec tam má věcné břemeno. V bytě s ním bydlí na černo vnuk a nastěhoval si tam přítelkyni s jejími dvěma dětmi a teď jsme zjistili, že spolu čekají společné dítě. Upozornili jsme je že si nepřejeme aby tam bydleli, spotřeba vody za minulý rok co tam bydlí byla 17 tisic,děda to zaplatil poněvadž platí za byt. Na službách nejsou nahlášeni, je tam nepořádek a devastují náš byt, děda s tím nic nedělá. Máme s tím něco dělat než se narodí další dítě.Je to třípokojový byt a nepřejeme si, aby tam bydleli. Máme strach až otec umře že je od tam nedostaneme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte se svým dotazem na iPoradnu. Chápeme, že Vás vzniklá situace trápí a chcete ji vyřešit. 

Pokud to dobře chápeme, vnuk s rodinou v bytě nebydlí na základě žádného vlastnického ani nájemního práva. Bydlí tam tedy bez souhlasu majitelů bytu (Vás) a nevíme, zda mají souhlas Vašeho otce.  

Klíčové je znění samotné smlouvy o zřízení věcného břemene. Může v ní být výslovně ujednáno, že právo bydlení je určeno výhradně pro oprávněnou osobu a nikoho jiného. Pokud ale smlouva toto omezení neobsahuje, platí zákonný předpoklad, že s oprávněným mohou žít členové jeho domácnosti.

Stává se, že s prarodičem, který má věcné břemeno dožití, žije v domě i jeho příbuzný (např. vnuk), aby mu pomáhal a společně vedli domácnost. V takovém případě je jeho přítomnost právně obhajitelná jako součást „potřeb domácnosti“ Vašeho otce. Právo „přijmout do své domácnosti“ další osoby se podle výkladu zákona vztahuje na lidi, kteří s oprávněným trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Pokud tedy tvoří s oprávněným (vaším rodičem) jednu funkční domácnost, mají právo tam bydlet také. Sporné může být to, pokud by se počet osob v domě zvýšil natolik, že by to neúměrně zatěžovalo vlastníka (např. hlukem, opotřebením, devastací obydlí). Pokud dochází k ničení bytu a jeho příslušenství doporučujeme Vám to zdokumentovat pro případný soudní spor. Věcné břemeno končí smrtí toho, s kým je spjato. Tím končí i nárok bydlet jeho osob blízkých v bytě. 

Pokud ani Vy ani Váš tatínek tam vnuka a jeho rodinu nechcete. Nebo bylo omezené věcné břemeno pouze na obývání Vašeho tatínka, můžete postupovat následovně. Zaslat předžalobní výzvu k vystěhování, nejlépe doporučeně, nebo předat osobně oproti podpisu. Dát jim ve výzvě dostatečnou lhůtu k vystěhování například měsíc. V případě, že se dobrovolně do uvedené lhůty nevystěhují, máte možnost podat k soudu žalobu na vyklizení nemovitosti. Tato žaloba se podává k okresnímu soudu v místě nemovitosti. Žaloba stojí 5.000 Kč a pokud u soudu uspějete a soud rozhodne ve Váš prospěch, obvykle nařídí, aby Vám protistrana tyto náklady uhradila. Pokud se nevystěhují ani po vydání rozsudku, nezbývá Vám nic jiného než podat návrh na nařízení exekuce k vyklizení nemovitosti. To se podává k exekutorovi, kterého si můžete vybrat dle libosti. Návrh je zdarma, ale exekutor může a pravděpodobně bude požadovat zálohu. Tato záloha může být 5.000 Kč plus další náklady na zámečníka apod. Opět tato záloha a ostatní náklady půjdou k tíži povinných, ale nejdříve je musíte zaplatit Vy. 

Z toho, co jsme napsali se domníváme se, že to bude časově i finančně velmi náročné. Zkuste tedy na rodinu ještě apelovat a vyřešit to domluvou. 

S pozdravem

Občanská poradna Ústí nad Orlicí

 

Dotaz administrovala: Bc. Andrea Rakušanová