SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
02. 05. 2012 11:36 - Květa
lékařské poradenství: odškodnění
Dobrý den, mám na Vás dotaz. Jak máme postupovat ohledně dcery.
Dcera v Kladenské nemocnici podstoupila operaci ruky ( osteomilitidy v krajine ramenní a pažní) je to už 1rok stále docházíme do ambulance, takže ještě není ukončená léčba.
Problém je v jizvě, která byla už viditelně špatně ušitá, jelikož má dcera ránu skoro 15cm. A měla tam pouze 16 stehů. Když jí to lékař odstraňoval, tak to dělal najednou, bylo to šité jedním tahem né uzlíkami. Tak po odstranění 5 tahů jsem ho zastavila, jelikož jizva se začala roztahovat. Lékař byl arogantní, ale zastavila jsem ho. On mi odpověděl, že se to zacelý, řekla jsem mu, že těžko, že sama mám jizvu po celém břichu a že mi to stříhali objeden a další vyndali po 5dnech. On na to řekl, že se to zacelý. Prosila jsem ho, aby jí tam dal ty ambulantní lepící stehy. Nedal. Tak sme jeli na dětské středisko, kde jí to ošetřili a to už byla rána otevřená 1cm. Při dalším vyndaní po 3dnech zbytku stehů, mě pan doktor ani nepustil na sesternu, kde dceři vyndal zbytek stehů, které už se tolik nerozjeli.
Když jsme dorazili do ambulance, tak sem se ohradila u pana doktora co dceru operoval a ten mi řekl ať sem ráda, že dcera má ruku. A že to spraví plastika, že je to keloidní jizva. A že se stim nic jiného nedá dělat.
Dceři je 11let začíná mít z jisvy deprese. A teď je po nové operaci a ikdyž měla stehy na břiše 4 uzlíky a 2cm dlouhý řez, keloidní jizvu nemá.
A to prý pokud se jí dělají ,tak stím máme počítat. Tak jsme si mysleli, že bude mít ošklivou keloidní jizvu i teď,ale nemá. Krásně se jí to zahojilo.
Potřebovala bych poradit co stím, jelikož si myslíme, že lékař co dceru šil a zároveň odstraňoval stehy, jí poškodil. Jaké kroky máme podniknout, abychom mohli, alespoň něco pro dceru udělat. Byť, aby někdo nesl zodpovědnost a byla zjednána náprava, třeba i že nemocnice nebo doktor plastiku zaplatí. Je nějaká šance na odškodnění?

Děkuji Květa

Tělesné postižení 08.05.2012 19:14: Chrastina Jan, Mgr. et Mgr., Ph.D.
  Dobrý den, Květo,

děkuji za zajimavý dotaz. Jde o náročnou situaci, která vyžaduje mnoho sil k jejímu zvládání a vyrovnání se. Veškeré zanedbání, event. pochybení při poskytování zdravotní péče, je vždy citlivou, intimní záležitostí. Proto plně chápu Váš stav s možností dovolat se "pomoci", byť v kterékoliv podobě.

Vaši situaci, k tomu, abyste mohla postupovat dále, by měl posoudit jiný odborník (zejména z dostupné dokumentace). Takto se lze o postupu pouze "domnívat" a nebyl by správný. Navíc je vždy pomyslet na fakt, že první obrannou reakcí lékaře může být fráze, že každý organismus reaguje na postup zcela individuálně a jinak. Vždy je třeba, aby bylo doloženo, že výsledný stav Vaší dcera je přímo zapříčiněn jeho pochybením. Samozřejmě můžete podat také stížnost na lékaře, event. i žádost o odškodnění dané instituci. Otázkou je, jak dalece bude Vašemu podnětu vstřícná, jelikož snaha o mimosoudní proces je - dle současného stavu - velmi malá. Obvykle jde o klasický soudní proces, ale i přesto by bylo vhodné, kdybyste předchozí možnosti využila. Pokud jí využijete, napište dopis, ve kterém do detailu popíšete situaci, stav před a po, hodnocení apod. s tím, že také stanovíte lhůtu pro případnou odpověď a výši požadované částky. V tomto případě také není nutnost (povinnost) být zastoupen advokátem. Pokud Vaší žádosti nevyhoví, pak lze postupovat skrze žalobu k soudu. Dodávám, že promlčecí lhůta u škody na zdraví je dvouletá a běží od chvíle, kdy se nemocný/pacient dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. V případě soudního procesu již doporučuji spolupracovat s advokátem, který je specialistou v dané oblasti (odpovědnost, poškození zdraví, lékařská etika a legislativa). Možností je využít také dostupného on-line právního poradenství, event. specializovaných stránek, které se problematikou zabývají a lze zde získat i konkrétní informace, zkušenosti lidí (nemocných, pečujících) a také podporu.

I přes mnoho neúspěšných situaci Vám obdobných situací přeji mnoho úspěchu!!

S přáním hezkých dnů Jan Chrastina

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .