SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
13. 06. 2011 08:06 - pavel
tíživá životní situace: pásový opar
Dobrý den, potřebuji kvalitní radu.
Mám matku, který je 86 let, minulý rok onemocněla pásovým oparem, ale takového stádia (velikosti), že se dva lékaři z Hradce Hrálového (z fakultní nemocnice) se přijeli podívat na místní oddělení ve Vysokém Mýtě, kde se matka léčila.Bylo to opravdu strašné, v nemocnici byla 8 měsíců, ke konci si ještě prodělala mozkovou příhodu, z které se dostala jak-štakš.Mezi tím otec, jak chodil na návštěvy, tak tuto nemoc dostal od ní (tak pravili lékaři), ale dostal to přes obličej a hlavně přes oko, takže také špatné, ale jemu již nikdo nepomůže, ten po vyléčení pásového oparu krátce na to zemřel.Matku jsem si vzal do domácí péče, psychicky se trochu srovnala, ale neustále se nachází v silných bolestech.Již jsem zkoušel vše, co mi je dostupné a co umím vymyslet, ale ji nic nepomáhá, proto se obracím na Vás, je Vašim klientem, jak ji můžeme společnými silami pomoci.O peníze mi nejde, jde mi jen o jedno, aby netrpěla - když by to šlo nějak řešit.Za případnou zprávu (byl bych rád za radu), děkuji.
Přeji příjemný den, v úctě
Pavel. Děkuji


Tělesné postižení 19.06.2011 14:43: Chrastina Jan, Mgr. et Mgr., Ph.D.
  Dobrý den, Pavle,

předem děkuji za důvěru, se kterou jste se na nás obrátil. Vaše situace je náročná, vysilující, navíc nelze zřejmě jednoznačně určit vyvolávající příčinu problému - chronické bolesti. Pásový opar (herpes zoster) "umí být" velmi komplikovaným onemocněním, s následnými potížemi a problémy. Mezi ně patří právě Váš problém (maminky) - chronická bolest po prodělaném herpesu. Bolest nabývá obvykle největší intenzity v oblasti dostupu míšních nervů. Zdravotní situace maminky je navíc komplikována prodělanou cévní mozkovou příhodou. Je potěšující a zajisté také motivačním faktorem, že psychický stav maminky se lepší. Obávám se však, že běžné přístupy (myšleno farmakologické) pro tišení bolesti (zřejmě i jiné příčiny než samotný herpes) budou nedostačující. Doporučil bych spojit se s ošetřujícím lékařem a pokusit se společně nalézt nějakou vhodnou terapii, která by byla adekvátní danému stavu, možnostech a schopnostem maminky a pod. Silnější léky jsou navíc často vázány na lékařský předpis. Využít taktéž můžete také on-line lékařských poraden, kde pracují často velmi zkušení lékaři či terapeuti. Bolest u pásového oparu "klasicky" dlouhodobě nepřetrvává, proto bych také pátral po správném určení příčiny bolesti (vzhledem k věku maminky se může jednat o komplikaci polymorbidity, skrytého onemocnění, souběhu farmakologických účinků či rezistenci na podávaná analgetika apod.). Jistou možností také mohou být - v rámci poradenství a terapie - ambulance pro léčbu bolesti, které se nacházejí v současné době ve větších krajských či fakultních nemocnicích. V případě možné dopomoci lze využít také komplexních služeb agentur domácí péče, které poskytují odbornou zdravotnickou péči (na základě doporuční - předepsání praktickým lékařem), protože pracovní tým taktéž s chronickou bolestí pracuje.

Pavle, přeji Vám mnoho úspěchů v naleznení adekvátní pomoci, také mnoho energie v náročné životní situace a co nejvíce hezkých dnů Vaší mamince.

S pozdravem Jan Chrastina

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .