SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
02. 12. 2008 15:17 - betes
lékařské poradenství: zdravotní obtíže
Dobrý den, můj dotaz se netýká přímo tělesného postižení, jde spíše o lékařskou radu, tak bych vám byla vděčná kdybste mne i presmerovali na nejakou lekarskou poradnu na internetu. Castro se mi stává, že po vykonání velké potreby mírne krvacim z konecniku, chtela jsem se zeptat na jakeho odbornika bych se mela obratit a zda je nutne s timto problemem odbornika navstivit. Mam dojem ze se jedna o jemne trhlinky na konecniku. dekuji za odpoved s pozdravem
betes

Tělesné postižení 16.12.2008 18:27: Chrastina Jan, Mgr. et Mgr., Ph.D.
  Dobrý podvečer, Betes, zdravím Vás a přeji poklidné předvánoční dny. Dovolte mi, abych se s Vámi podělil o informace, které Vám mohou pomoci. Vůbec nevadí, že Váš dotaz se netýká přímo tělesného postižení, naopak děkuji za důvěru, se kterou jste se na tento server obrátila (přece jen jde o intimní téma). Nyní k Vašemu problému. Krvácení z konečníku nebo do stolice bývá projevem různých potíží - může se jednat o krvácení z prasknutého nebo poškozeného zevního hemoroidu (tzn. žilního městku - vystupující žilní pleteně v konečníku), kdy tento stav může krvácet při "zatlačení" na stolici. Další možností je drobné poranění - ať již drobné trhlinky (ragády) či fisury (zářezy, poškození sliznice konečníku) apod. Možností je také drobné poranění konečníku nebo jeho svěrače (úraz, poranění, "nevhodné" sexuální praktiky, poranění ostrými nehty, neúmyslné sednutí na ostrý předmět, stav po průjmech, poškození střeva mechanickou či toxickou látkou apod.). Krvácení z konečníku je také průvodnou známkou mnoha infekčních i neinfekčních nemocí (např. salmonelózy, schigelózy, průjmové stavy aj.) nebo také známkou adenomu (nezhoubného nádoru sliznice) nebo tumoru (nádorového bujení). Nemáte-li jiné současně probíhající změny a projevy, neměla by Vaše situace být závažná (což je ale takto na dálku těžko hodnotitelné a posouditelné). Možných příčin je celá řada... Drobné krvácení sliznice je některými odborníky považováno za fyziologické (např. objemnější stolice, tužší stolice, ostrohranné zbytky potravy ve stolici apod.), ale je-li makroskopické (tedy okem viditelné), doporučil bych Vám tuto situaci nepodceňovat. Třeba jde skutečně jen o banální příčinu, která Vás trápí, ale o to příjemnější bude problém začít řešit anebo jej zcela odstranit. Doporučuji navštívit Vašeho praktického lékaře, který Vás nasměruje v případě potřeby na další spolupracující články (např. endoskopii, gastroenterologa apod.), nebo i on Vám může sdělit vhodná opatření, doporučení a naordinovat Vám vhodné léky. Důležité je znát příčinu samotného krvácení, od kterého se odvíjí řešení celé situace. Tu ovšem bez návštěvy lékaře nedokážeme zjistit. Vím, že jde o hodně intimní záležitost, se kterou je nepříjemné se svěřovat jiným, ale lékaři můžeme v tomto směru důvěřovat (obzvlášť zná-li nás delší dobu). To, jestli navštívíte lékaře či nikoli, je jen a jen Vaším osobním rozhodnutím. Záleží, jak moc Vám záleží na sobě samotné a jak moc v žebříčku hodnot máte zařazeno vlastní zdraví. Čím dříve však s řešením situace začnete, tím dříve bude Váš stav v pořádku a předejde se tak např. také možnému zhoršení stavu, objevení se komplikací apod.

Doufám, že jsem Vám adekvátně poradil a pomohl s řešením Vaší situace. V případě jakýchkoli dalších informací neváhejte se, prosím, na mě s důvěrou obrátit. Přeji Vám mnoho štěstí, brzké odstranění problému (který bude mít zřejmě jasnou jednoduchou příčinu s nenáročnou terapií a pomocí) a příjemné předvánoční i Vánoční dny.

S pozdravem Jan Chrastina
Tělesné postižení 12.12.2008 11:31: Rakušanova Andrea, Bc., DiS.
  Dobrý den betes,
děkujeme za Váš dotaz. Je nám líto, ale nepodařilo se nám zajistit odpoved odborníka a ani internetovou poradnu se mi v této oblasti nepodařilo najít. Na podobný dotaz odpovídal spolupracující lékař Miloš Broďák (odkaz jeho odpovědi je: www.iporadna.cz/telo/vsechnyodpovedi.php?question[questid]=3472). Doporučuje obrátit se na chirurga nebo internistu.

Pokud máte zdravotní potíže, je nejlepší obrátit se přímo na praktického lékaře. Ten Vám může dát doporučení k vyšetření u specialisty.

Pokusíme se ještě odpověď redaktora získat, není ale jisté, že se nám to podaří.
S pozdravem, Andrea Rakušanová

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .