SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
11. 01. 2008 10:59 - Ejri
lékařské poradenství: zdravotní obtíže
Dobry den! Chtela jsem se zeptat, zda se po antibiotikach (pokud uz beru 3. za sebou) muze zhorsit plet ci pribirat na vaze? Dekuji, Ejri

Tělesné postižení 09.03.2008 09:54: Chrastina Jan, Mgr. et Mgr., Ph.D.
  Dobrý den, milá Ejri,

zdravím Vás a přeji Vám příjemný a ničím nerušený den. Ve vašem dotazu jste zmínila, zda-li se může po opakovaných užitích antibiotik zhoršit pleť či přibrat na váze. I přes to, že antibiotika jsou v současné době dobře snášenou lékovou skupinou, mohou se objevit různé komplikace. Z Vašeho dotazu bohužel nemohu soudit, zda-li jste užívala antibiotika s podobnou účinnou látkou, v jakých časových intervalech, názvy antibiotik apod., nicméně všeobecně lze říci, že antibiotika jsou v jistém směru pro (zdravý) organismus zátěží se zcela individuální odpovědí organismu, odezvami nejen imunitního systému, ale také ostatních tělesných systémů. Tudíž i zhoršená pleť a přírůstek váhy mohou (ale zároveň nemusí) být zapříčiněny antibiotickou léčbou. Situace by byla pravděpodobnější, pokud jste v předchozí době užívala také např. kortikoidy či látky steroidní a hormonální povahy. V současné situaci bych Vám doporučil nahlédnout do příbalových letáků jednotlivých antibiotik (pokud je máte), zaměřit se na nežádoucí účinky a také ovlivnění dalšími léky během užívání antibiotik a také o Vašem stavu informovat vašeho ošetřujícího lékaře. Váhový přírůstek a také zhoršená kvalita pleti jsou však tak častým jevem, které mohou být zapříčiněny mnoha jinými vyvolávajícími faktory, tudíž na Vaši otázku nelze odpovědět zcela kladně. V každém případě doporučuji (zejména však při dlouhodobějším stavu, jeho zhoršení či objevení se komplikací) navštívit Vašeho lékaře k prokonzultování celé situace.

Mějte se hezky, s pozdravem Jan Chrastina

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .