SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
20. 12. 2020 15:34 - brnobohu
systém sociálních dávek a pomoci: ID 3. stupeň; ZTP;
Dobrý den, chci se zeptat, pokud mi přišlo poštou od mssz brno posudek o invaliditě, daloi mi 3.stupeň, jestli mám nárok na průkazku ztp, jestli ano, tak kde mohu uplatnit svůj nárok na tuto průkazku asi na pracovním úřadu? A lze již nyní pouze s posudkem nebo musím počkat až mi přijde poštou rozhodnutí?

Děkuji a zdravím.

21.12.2020 17:22: Novosád Libor, PhDr. et Mgr., Ph.D.
Dobrý den
Děkujeme za důvěru, s níž se na nás obracíte. Ptáte se na nárok na průkaz OZP ve stupni ZTP.
Bohužel směšujete 2 na sobě nezávislé věci.
Invalidita je posuzována ve vztahu k procentní ztrátě práceschopnosti. Podle toho je pak přidělen ID 1., 2. nebo 3. stupně.
Průkaz ZTP řeší zákon č. 329/2011 sb. o dávkách pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Posuzována je schopnost pohybu, orientace a komunikace. O průkaz se žádá na ÚP (odd. pro OZP a seniory), kde Vám dají příslušný formulář. Lze si ho i stáhnout z internetu. Posuzování pro ÚP dělají lékaři MSSZ, kteří vycházejí ze zprávy od Vašeho praktického lékaře a dalších lékařů, kteří Vás mají v péči. Je žádoucí, aby tyto podklady, které si posudkoví lékaři vyžádají, byly co nejčerstvější. Po posouzení je vydáno rozhodnutí o přiznání či nepřiznání průkazu. Pokud Vám bude průkaz přiznán, máte nárok na příspěvek na mobilitu (550,-/měsíčně) a tzv. parkovací kartu.
Doufám, že Vám naše rada pomůže a přejeme Vám hodně štěstí.
Za tým poradny Libor Novosád

tisková verze dotazu

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .