SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Rozhovor s paní poslankyní Taťánou Fischerovou

Petřeková Eva, 10. 04. 2006 10:41

Rozhovor s paní poslankyní Taťánou Fischerovou


Po delší době jsme pro Vás, naši milí návštěvníci, připravili další rozhovor s významnou a známou osobností. Paní Taťana Fischerová je herečka a od roku 2002 poslankyně. Nyní je místopředsedkyně výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, je také členka petičního výboru, podvýboru pro kulturu, podvýboru pro mediální legislativu; a v neposlední řadě také členka stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti. Z této poslední jmenované pozice jsme ji také oslovili a doufáme, že pro Vás budou její odpovědi povzbudivé a inspirující.InternetPoranda: V roce 2004 byl schválen zákon o zaměstnanosti, kde je zakotvena i pracovní rehabilitace určená osobám zdravotně či sociálně znevýhodněným. Jak se díváte na to, že ještě po roce a půl je jeho uvedení do praxe ze strany úřadů jen velmi pomalé?

Taťána Fišerová: Ono zavedení zákona do praxe bývá pomalé, někdy je k tomu potřeba ještě vyhlášky a také úředníci se musejí naučit zákon aplikovat. O této konkrétní věci nemám žádné informace a tak se k tomu nemohu vyjadřovat. Ale rok a půl je pravdu příliš dlouhá doba.


InternetPoranda: Již od roku 1995 se u nás rozvíjí forma podporovaného zaměstnávání zabývající se podporou a zaměstnáváním osob se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce. Doporučila by jste tuto formu zaměstnávání i svému synovi?

Taťána Fišerová: Ne, můj syn není v tom stavu, aby mohl pracovat. Pro něj bohužel tato pomoc nepřichází v úvahu. Ale jinak ji považuji za velmi přínosnou.


InternetPoranda: Jaký je Váš názor na velmi malé plnění zákonem určeného podílu zaměstnávání osob ze zdravotním postižením ve státní institucích a samosprávách? Jak je motivovat aby byli vzorem pro firmy?

Taťána Fišerová: Zákon nezmění smýšlení lidí, může k němu jen něco přidat a motivovat lidi. Když někdo nechce, ani zákon ho nedonutí. Myslím, že obecně není velká chuť a vůle naplňovat to, co je v zákoně. Vždycky se najdou nějaké zástupné důvody, proč to nejde.


InternetPoranda: Jste členkou komise pro rodinu a rovné příležitosti, myslíte si, že u nás jsou dostatečně vytvořeny podmínky pro mladé rodiny?

Taťána Fišerová: Ne, nemyslím si to. U nás (a nejen u nás) je obecně špatné klima pro ty, kdo chtějí mít rodiny. Dělá to ekonomický tlak, pocit, že ekonomika a peníze jsou důležitější než kvalita života a proto žádné příspěvky od státu tuto situaci nenapraví ani nevyřeší.Jsou pouze jakousi záplatou.


InternetPoranda: Mnoho mladých lidí neuznává institut manželství a většina z nich odkládá rodičovství na pozdější věk. V čem to podle Vás spočívá a může vůbec stát tyto jevy pozitivně ovlivnit?

Taťána Fišerová: V tom, že umožní ženám, aby pracovaly na menší úvazky, že jejich muži budou rovněž pracovat na menší úvazky a dělit se s nimi o práci v rodině.Nebudou tak mít strach, že přijdou o svou profesi nebo o své zaměstnání a jiné už nezískají. Ale zdá se to být zatím nereálným snem.


InternetPoranda: Je podle Vás dodržována u nás rovnost příležitostí pro všechny lidi a to bez ohledu na pohlaví, rasu, věk apod.?

Taťána Fišerová: Ne , víme všichni , že ne. V naprosté nevýhodě jsou všichni lidé nad čtyřicet let věku, zvláště pak ženy nad padesát. V nevýhodném postavení jsou Romové, kteří i když pracovat chtějí ,většinou nejsou přijímáni. Mohla bych jmenovat další příklady, tyto ale mluví za všechny.


InternetPoranda: Jak herečka a poslankyně paní Taťána Fischerová dokáže skloubit práci v poslanecké sněmovně, herectví a starost o rodinu?

Taťána Fišerová: Někdy to dá fušku. Především už téměř nevykonávám svoji původní profesi. Pokud mám doma dítě, řeším situaci ze dne na den, pomáhá mi můj starý ( 84 let) otec. Ale musí to jít. Nenaříkám, to k ničemu nevede, vždycky se nějaké konkrétní řešení najde.Děkuji Vám rozhovor a přeji mnoho úspěchů v dalším životě


Eva Petřeková
operátorka InternetPoradny.cz


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: třista sedm
číslicemi:
 


24. 09. 2007 16:16: jana (jana-94@volny.cz)
dobry den chtela bych se vas pani tano zeptat ma se mi narodit holcicka a bude hodne postizena mam si ji nechat nebo si ji mam nechat vzit

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .