SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Co funguje na spálenou pokožku od sluníčka

Novinky.cz, 09. 07. 2018 21:12

Sluneční záření má celou řadu benefitů, ale i stinných stránek. Kromě pozitiv v podobě podpory tvorby vitamínu D i hormonu dobré nálady serotoninu je to i nebezpečné UV záření a jeho negativní působení na pokožku. K velkým problémům přitom stačí velmi málo. A nejedná se jen o spálenou pokožku, ale i mnohem závažnější problém v podobě zhoubného nádoru melanomu.
Spálení pokožky je naprosto přirozenou reakcí nechráněné kůže na působení UVB složky slunečního záření. Jelikož se jedná o poměrně bolestivou záležitost, poradíme vám, jak dosáhnout okamžité úlevy a také co nejrychlejší regenerace poškozené pokožky.

Nejprve je zapotřebí rozlišit, o jakou formu spálenin se jedná:

Mírné spáleniny se vyznačují růžovou až zčervenalou pokožkou, která je horká, bolestivá a svědí.
U středně těžkých spálenin dochází k zarudnutí pleti, na které se utvoří puchýřky, které praskají. Spálená kůže se později sloupe.
Nejtěžší spáleniny se vyznačují tmavočervenou až purpurovou barvou kůže, na které se mohou tvořit puchýřky. Tento stav je doprovázen nevolností, bolestí hlavy, zimnicí, horečkou a závratěmi.
Lehčí stavy dokážete zvládnout sami. První pomocí u lehčích forem je přiložení studeného obkladu a celková hydratace organismu. Osvědčené jsou i obklady z odvaru ze silného zeleného a černého čaje či borové vody.

„Vyzkoušejte osvědčený recept jižanských zemí – bílý jogurt bohatý na probiotika. Nejenže chladí, ale posiluje i lokální imunitu kůže a urychluje hojení. Na spáleniny pomáhají i obklady z mléka či potření postiženého místa tvarohem,“ doporučuje dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Obklady z tvarohu, bílého jogurtu, kefíru či syrovátky lze přiložit na 15 minut a následně setřít. Kyselina mléčná pomáhá zklidnit zarudnutí pokožky a ulevuje od bolesti. Někdy je zapotřebí obklad několikrát za sebou opakovat. Výborná je i vlažná koupel s příměsí podmáslí nebo jogurtu, případně s hrstkou ovesných vloček.

Od zarudlé pokožky může ulevit i okurka či nakrájená rajská jablíčka. Pomoci ale může i gel z aloe vera či kokosový olej. Někomu dělají dobře i obklady z jahodové šťávy či dřeně. Doporučit lze i obklady z hypermanganu či koupel s rozpuštěnou jedlou sodou.

Pomocníci z lékárny
Jako skvělá první pomoc může zafungovat i termální voda, jež dokáže pokožku hydratovat i do hlubších vrstev. Osvědčené jsou i nejrůznější spreje či gely s panthenolem či další SOS přípravky se speciálními komplexy, které dokážou zklidnit zarudlou pokožku, hydratovat a přinést jí okamžitou úlevu.

„Pokud máte těžké spáleniny, neměli byste hazardovat se zdravím a raději okamžitě vyhledat pomoc lékaře. V těchto případech budou zapotřebí k léčbě obvykle krémy nebo mléka s obsahem kortikosteroidů, celkově vedou k úlevě léky s antipyretickým a protizánětlivým účinkem,” upozorňuje MUDr. Naděžda Vojáčková z pražského Laserového centra Anděl.

Hrozbu rakoviny kůže lidé stále podceňují
Pokud se zanedbá ochrana kůže během vrcholící sezóny, může to mít i tragické následky.

„Deset i dvacet let po spálení pokožky nemusí dojít k žádným projevům, pak ale může dojít k vyčerpání imunitního systému pokožky, který se snaží každé poškození buňky opravit či zničit, a začne docházet k dělení buněk a vzniku kožního nádoru,” vysvětluje primářka Darina Zelenková z pražské Nemocnice Na Bulovce.

Ani to ale nemusí být pravidlem. U někoho se může rakovina kůže objevit mnohem dříve. Což potvrzují i statistiky tohoto onemocnění. Neustále totiž roste počet nemocných mladších třiceti let, kteří onemocní zhoubným melanomem. U většiny z nich se tak nejčastěji stalo právě kvůli nedostatečné ochraně před UV zářením. Podceňovat ochranu pokožky se tedy skutečně nevyplácí.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: sto deset
číslicemi:
 


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .