SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Rozhovor s Hanou Maciuchovou

InternetPoradna.cz, 02. 11. 2010 11:34

pic/article/foto/22678.jpg

Naše přední česká herečka se narodila 29.11.1945 ve Šternberku. Herecký talent zdědila po rodičích, kteří byli vášnivými divadelníky. Již od malička ráda zpívala, tancovala i recitovala, a tak jí tatínek v jejích čtrnácti letech nabídl roli družičky v Jiráskově Lucerně, kterou právě zkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík v tamním divadle.
Již během studií na pražské DAMU začala hrát v Divadle Za branou, kde získala i své první profesionální angažmá. V roce 1971 se stala členkou Divadla na Vinohradech, na jehož scéně působí dodnes. Představila se zde v celé řadě výjimečných rolí, mimo jiné v představeních Zločin a trest, Obchodník s deštěm, Mistr a Markétka, Zdravý nemocný, Křehká rovnováha, Trojhvězdí, Dáma od Maxima, Kdo se bojí Virginie Woolfové, Ideální manžel a v mnoha dalších.
V současné době hostuje také v Divadle Radka Brzobohatého v představení Chvilková slabost a Lev v zimě. Vedle divadelních rolí ztvárnila i několik desítek rolí televizních a filmových. Několika genereacím mladých televizních diváků zpestřila podvečerní čas večerníčkem Krkonošské pohádky. Proslavily ji role v pohádkách a dalších seriálech (Žena za pultem, Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Dynastie Nováků, Synové a dcery Jakuba Skláře, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Příkopy) a v mnoha televizních inscenacíh různých žánrů (Španělé v Praze, Záskok za Sissi, Kočky, Nespavost)
Velmi úspěšně spolupracuje s rozhlasem. Již třikrát obdržela cenu za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. V roce1998 za roli Šahrazád v Pohádkách tisíce a jedné noci, v roce 2005 za Dopisy zmizelému a letos za Enigmu E.G. Tatáž inscenace získala Prix Bohemia 2010.
V letech 1994 - 2004 předávala své zkušenosti studentům herectví na Státní konzervatoři v Praze. Pro televizi Nova točila seriál Ulice. Profesorka Hejlová spolu s dalšími rolemi v divadlech i ČT ji dovedla k mnoha oceněním. Ve volném čase ráda cestuje nebo pobývá na své chaloupce, kde se stará o zahradu, své tělo a duši.

Převzato ze stránek: http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/20373-hana-maciuchova.htmlInternetPoradna:Služby našeho občanského sdružení jsou určeny osobám se zdravotním postižením. Setkáváte se i vy s lidmi se zdravotním postižením? Pokud ano, jaké s nimi máte zkušenosti?
Hana Maciuchová: Nesetkávám se se spoluobčany se zdravotním postižením každý den. Mám-li příležitost, sleduji jejich schopnosti a energii s jakou své postižení zvládají. Mají můj obdiv.

InternetPoradna: Jednou z nejnavštěvovanějších oblastí na našich internetových stránkách je psychologické poradenství. Tazatelé se ptají např. na problémy v partnerských a mezilidských vztazích, na situace, kdy člověk neví kudy kam. Co pomáhá Vám, ocitnete-li se v podobné situaci?

Hana Maciuchová: Začínám u sebe. Přemýšlím, kde se dopouštím chyb a hlavně, proč! Pomáhá mi moje energie, kterou čerpám z úsilí a rozhodnutí řešit a zvládat problém sama. Přiznávám, že vedu konzultace se svými přítelkyněmi a přáteli, ale nápovědí odborníků jsem zatím nemusela použít.

InternetPoradna: Jak vnímáte přístup české společnosti k osobám se zdravotním postižením? Co by se v něm podle Vás mohlo zlepšit?

Hana Maciuchová: Vnímám své okolí, herecké kolegy, naši aktivitu a řekla bych, že jsme jako občané ke svým spoluobčanům velmi vstřícní ve více ohledech. Ale pomáháme dobrovolně, tak nechtějte, abych své aktivity vyjmenovala. Zlepšovat se mohou jak kontakty, tak různé akce.

InternetPoradna: Jaké jsou podle Vás šance osob se zdravotním postižením na uplatnění např. v uměleckých oborech, jako je divadlo, nebo film?

Hana Maciuchová: Vyskytne-li se role, kterou by mohli osoby se zdravotním postižením zvládnout a odehrát, mají možnost zúčastnit se konkurzu jako mí kolegové.

InternetPoradna: Věnujete se nějaké charitativní činnosti?

Hana Maciuchová: Ano.

InternetPoradna: Nedávno jste navštívila Olomoucko. Jaké vzpomínky se Vám při této návštěvě vybavily?

Hana Maciuchová: Jsem narozena v polovině minulého století. Dovedete si představit, kolik živých vzpomínek mě při návštěvě Olomouce na každém kroku zastavuje?

InternetPoradna: Víme, že jste dříve uvažovala o studiu medicíny či angličtiny. Dovedete si i dnes představit, že byste v některém z těchto oborů působila?

Hana Maciuchová: Určitě. Kdybych studovala angličtinu na Olomoucké universitě, neměla bych jazykový handicap a snáz bych objevovala otevřený svět.

InternetPoradna: Pro mnoho lidí jste vzorem slušného člověka. Jak Vás v tomto smyslu ovlivnili Vaši nejbližší a výchova?

Hana Maciuchová: Zásadně. Babička Františka, milovaní rodiče nám výchovou pomohli zorientovat se v životě. Jako 6-ti letá jsem věděla, že nemá smysl lhát, krást, že škola je hlavně od toho, abychom se něco naučili, že existuje mnoho lákadel (rozhlas, divadlo, knížky, hudba), které rozvíjejí fantazii a kterým je radost se věnovat.

InternetPoradna: Čemu se ráda věnujete ve volném čase?

Hana Maciuchová: Cestování. Pobytům v přírodě i v lázních.

InternetPoradna: Nedávno Vám začala divadelní sezóna. Na co byste pozvala do Divadla na Vinohradech návštěvníky těchto stránek?

Hana Maciuchová: V Divadle na Vinohradech se v září konečně odehrála premiéra Fidlovačky. Ale mou srdeční záležitostí je inscenace autorky Noelle Chateletové Žena vlčí mák. Toto monodrama jsem nazkoušela pro Studio Saint Germán Klubu Rock Café na Národní 20. Srdečně vás zvu.

InternetPoradna: Děkujeme za rozhovor.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: sto osmdesát osm
číslicemi:
 


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .