SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
18. 11. 2017 12:40 - Majdalenka
partnerské problémy: podezřívavost; pochybnosti; posílení sebevědomí
Dobrý den, chtěla jsem se s vámi poradit o tom jak mám sama se sebou pracovat. Mela jsem pritele který me fyzicky i psychicky týral a ted se to neblaze projevuje v mem novém vztahu. Jsem díky tomu hrozně naladova usmívám se a najednou reaguji podrážděně občas jsem až moc na partnera zla. Partner z minulého vztahu mi lhal snad uplně ve všem a díky tomu jsem hrozne podezřívava za vším hledám lez nebo mívám myšlenky ta to že si semnou jen hraje bohužel se kolikrát neudržím a otázky podobného typu mu dokonce pokládám. Mam ted tendenci o všem pochybovat ten strach a obavy takřka ze všeho jsou hrozne. Snažím se sebou pracovat ale stejne se mi to vymiká z rukou. Myslím si že mi hodně naboural me smýšlení jsem jako počasí. Poraďte Prosím chci byt zase zdrave sebevědomá žena. Chci zase normalne fungovat jako kazda žena.

Psychologické poradenství 30.11.2017 08:33: Páral Marek, Mgr.
  Dobrý den, Majdalenko,

píšete o svém stávajícím stavu - obavách a nedůvěře, jako o následcích minulého vztahu.

Zdá se tedy, že to byl silný vztah a že pro Vás stále není ukončený - ?
Ten druhý Vás asi zasáhl na citlivém místě.
A Vy můžete být stále zachycená v té situaci, v té bolesti.

Pak je obtížné začínat nový vztah. Může být víc útěkem z toho minulého (proto můžete být na stávajícího partnera zlá).
A také může být nový vztah plný snahy nezopakovat to minulé. Což ale paradoxně (jak sama píšete), to přivolává.

Protože situace není dokončená, jste pořád uvnitř, V minulém vztahu.
To je dobré si přiznat.
Například:
"Ano, ublížil mi."
"Bolí to."
"A stejně jsem ho milovala.
Stejně ho možná stále miluji...
A o to víc to bolí - proto to tak bolí..."

To, co se stalo - i když to bylo špatné, odsouzeníhodné - nevylučuje lásku.
Člověk si říká - nemohu ho přece milovat, když vím, jaký je, co mi provedl.
Ale láska má vlastní logiku a je silnější než všechno.
Proto je dobré si to přiznat - možná Vám pořád chybí, myslíte na něj, chtěla byste s ním být.
Přiznejte téhle části v sobě její hlas.
Ale pak jí řekněte, že to nic neubírá na tom, že to bylo také špatné, že Vám to ublížilo.
A že už to nechcete.
Dovolte si být i smutná i naštvaná. Chvíli tak, chvíli tak, zároveň, jak je potřeba.

A pak je tu hlubší vrstva:

S velkou pravděpodobností to není jen o tom jednom minulém vztahu, ale ten člověk Vás zasáhl na místě, které je zřejmě bolavé ještě z dětství, z Vaší původní rodiny - proto je to tak silné. (Proto jste zřejmě vůbec byla ochotná být s někým, kdo Vám ubližuje). Dost možná právě proto jste se setkali. Prožít spolu něco důležitého, těžkého (snad i hezkého). Možná něco dokončit, vrátit se k něčemu bolavému, nedokončenému. Možná jste zažila něco takového ve svém dětství, možná něco z toho připomíná vztah Vašich rodičů. Prostě to, co se Vám děje má jistě nějaký smysl, větší souvislosti, a proto může pomoct podívat se na to, co se Vám děje z větší perspektivy. I kdyby jen proto, abyste teď - když jste už dospělá a samostatná mohla nahlas a jasně říct: "Ne, už ne!"

Vidíte, že moje odpověď je plná "možná", jeden email je jen tenká nitka pomoci. Proto vždy doporučuji, když jste udělala tento důležitý první krok a požádala o pomoc, udělat i další a obrátit se na někoho osobně.

To je asi nejlepší odpověď, jak na sobě pracovat. Mnoho lidí dnes na sobě usilovně pracuje, ale ze zkušeností mohu říct, že jsou to často jen rafinované formy útěku a vyhýbání se. Čelit těžkým věcem vyžaduje upřímnost, odvahu, pokoru, ale většinou také podporu a někoho, kdo nám ukáže to, co sami na sobě nevidíme.

Někdy je dobré si na to najít někoho, kdo Vás podpoří - ať už přítelkyně či nějaký odborník, psycholog.

A spíš jen jako malý dodatek, bych chtěl zmínit, že pochybnosti, obavy a třeba i náladovost určitě zažívá každá normální žena - i ta sebevědomá. Ale možná jim dokáže v některé chvíli jen obyčejně říct: "Dost, to už by stačilo."

K možným cestám práce na sobě - osobně mám dobré zkušenosti s rodinnými konstelacemi, ale opatrně, dnes je dělá kde kdo, doporučuji orientovat se podle http://www.cask.cz/seznam-clenu2/.

A nakonec trochu melodramaticky - četl jsem hezkou knížku, která se jmenovala Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem. Opravdu - to nám nikdo nesliboval. Život je životem se vzlety i s pády, naše duše chce prožít všechno, až se někdy zdá, že naše lpění na štěstí a bezbolestnosti bytí, ji moc nezajímá, bere všechno. A silné ženy myslím dělá přesně to samé - prošly dobrým i zlým, a i tak st8le zůstávají otevŕené tomu dalšímu, co přichází.

Držím palce, Majdalenko

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .