SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
15. 01. 2017 13:45 - Černý Motýl
mezilidské vztahy: rodinné vztahy; napětí; vyčerpání; psychický tlak
Dobrý den, už delší dobu pociťuji, že máme doma velmi napjatou atmosféru. Jsem nejstarší dítě,tudiž je odemne očekáváno, že budu doma nejvíce pomáhat,ale mám k tomu hodně věcí do školy, brigády a pod. Jsem často osočována za to, co mě mělo napadnout udělat, že jsem na to už dostatečně stará, přitom mám další dva sourozence v podobnem věku, které to taky nenapadlo, ale jsem seřvána pouze já. Cítím, že je na mne kladen velký nátlak, jsem pořád nervózní a poslední dobou jsem hodně psychicky vytížena. Jak se mám chovat v podobných situacích? Jak se dostat do psychické pohody? Jak se uvolnit?

Psychologické poradenství 02.03.2017 22:48: Pospíšilová Anna-Marie, Bc.
garantoval Rychlá Kateřina, Mgr.
  Dobrý den,

ráda bych doplnila svůj pohled na situaci, s níž jste se nám nedávno svěřila. Z Vašich slov je patrné, že Vás situace doma trápí, a chtěla byste ji nějak řešit. Stejně jako pan kolega bych proto ráda ocenila Vaši odvahu napsat do poradny, není vždy snadné říci si o pomoc. Podle toho co píšete, to na mne působí, že Vás rodiče jakožto nejstarší dítě vnímají jako svého pomocníka a očekávají od Vás, že budete doma pomáhat víc než mladší sourozenci. Je ovšem přirozené mít vedle domácího úklidu i jiné povinnosti (školu, brigádu) či záliby. Píšete navíc, že je na Vás kladen velký nátlak, jste nervózní a hodně psychicky vytížena. Umím si představit, že v takové atmosféře může být velmi těžké fungovat a věnovat ještě energii škole či brigádě.

V tuto chvíli mne napadá, zdali jste s rodiči o Vašich pocitech mluvila? Pokud ne, je totiž možné, že si sami neuvědomují, jaké požadavky na Vás kladou a jak se doma cítíte. Jednou z cest, jak řešit tuto konkrétní situaci, by mohlo být například vytvoření společného úklidového plánu, na kterém byste se nepodílela jen Vy, ale také Vaši sourozenci. Můžete rodičům zkusit navrhnout vytvoření takového plánu. Stejně tak si říkám, že by Vám mohlo pomoci si o této situaci a Vašich pocitech popovídat například s babičkou či dědečkem, nebo jiným blízkým člověkem – už samotné vypovídání se často uleví nepříjemným pocitům.

Pokusím se teď odpovědět na Vaše poslední dvě otázky – pokud se budete někdy opět cítit v psychické nepohodě, zkuste se zamyslet, jaké činnosti Vám dělají radost. Mohou to být maličkosti, jako je poslech oblíbené hudby nebo čtení nějaké knížky. Mnoha lidem také pomáhá při psychickém napětí sport, ať už je to běh, plavání nebo jízda na kole. Další možností, jak se uvolnit, je zajít ven s kamarády (a třeba i společně sportovat ). Napadá mne také, že pokud byste si ráda popovídala o Vaší situaci osobně s nějakým odborníkem, můžete se zkusit obrátit na Vašeho školního psychologa (pokud je na škole přítomen). V akutních případech se pak určitě neváhejte obrátit např. na bezplatnou LINKU BEZPEČÍ (tel. č. 116111), která funguje nonstop.

Držím Vám palce,
Anna-Marie Pospíšilová

Psychologické poradenství 16.01.2017 21:44: Páral Marek, Mgr.
  Dobrý den, Černý Motýle, děkujeme za dotaz i za důvěru.
Popisujete obtížnou situaci nejstašího dospívajícího (dospělého?) sourozence…

Z Vašeho krátkého dotazu je těžko poznat, zda jde o “normálně” obtížný průběh obtížného období dospívání či zda je situace nějak za tímto normálem. Usuzuji na to první, neb nezmiňujete žádné další přitěžující faktory ani situace, které byste chtěla řešit, hledáte “jen” uvolnění ve stávající situaci.

Pokud tomu tak je, ptal bych se možná, zda zmíněné napětí nepatří k této fázi Vašeho vývoje? Jestli není pozitivní v tom smyslu, že Vás nutí hledat jiné cesty a možnosti než doposud. Že vás prostě vyhání z rodného hnízda, které už je pro vás malé? Zvolila jste přezdívku Černý Motýl, což je symbol transformace, proměny - možná už se vidíte jako motýl zatímco rodiče vidí stále ještě larvu:)

Stres a hádky může způsobovat právě ona proměna - už nejste dítě, ale dospělá tak úplně také ne (i když všímám si, že se dospěle chováte - viz škola a brigády, že se chováte zodpovědně), staré už nefunguje a nové ještě tak úplně ne…

Což by mohlo vysvětlovat i to, že jako nejstarší jste v této proměně nejvíc (a také první), takže se toho nejvíc snáší na vaši hlavu.

Možná se jako Černý Motýl vidíte jako černá ovce, ale obecně nejstarší sourozenci mívají cestu nejtěžší, přebírají nejvíc zátěže od rodičů, bývají příliš zodpovědní a zároveň příliš svéhlaví, svádějí s rodiči největší boje. Zkuste si přečíst něco o sourozeneckých konstelacích, je to zajímavé čtení.

Ano, rodiče - i oni to mají jistě těžké, jste na ně tři a jestli se všichni ženete do puberty... I oni se učí nové, pro ně stejně neznámé situaci, neví si s Vámi rady. Mít s nimi trochu trpělivosti a občas je brát trochu s rezervou by mohlo situaci (nebo aspoň Vás) trochu uklidnit. Ostatně to je jedna ze známek dospělosti - že je člověk schopný se na svoje rodiče dívat také jako na lidi se svými nedostatky, omezeními, brát je tak a právě takové je mít rád (rodiče prostě nepředěláte).

Že jste požádala o pomoc je také dospělé a zodpovědné, lidé, kteří nemají problém požádat o pomoc jsou v životě úspěšnější. Emailová pomoc je ovšem tenounká a nejistá (viz druhý odstavec), takže neváhejte, pokud vám nebude dostatečná, obrátit se na někoho skutečného - přítele, odborníka.

Držím palce,
hezké mrazivo

Marek Páral

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .