SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
29. 05. 2016 22:55 - čarodějnice
partnerské problémy: partnerské vztahy; nejistota; rozchody; podrážděnost; smutek
Dobry den mam cely život problemy ve vztazich... Muže ktere sem milovala jsem neziskala a pak sem se smiřila s nějakymi ktere sem nemilovala... S jednim přitelem jsem byla 5 let opustila ho a dvakrat sem se k němu vratila.Když sem byla snim tak sem věděla že je všechno špatně ale když sem bez něj tak je mi smutno a chci ho zpět.. Teď sem se rozešla v užasnym klukem ktery by mi snad snesl i modre znebe protože si myslim že ho nemiluji a přemyšlim o byvalem. I tak sem teď zoufala je mi smutno a přemyšlim že bych s toho vycouvala.Byvalemu už sem tolikrat ubližila že pokud ma rozum tak mě zpět nevezme ale stale na něj myslim a teď mě tiži čerstvy rozchod a nevim jestli to nebyla chyba... Jsem zoufala,tiži mě na srdci jsem podražděna smutna pačtiva a nevim si rady.... Mevim co mam dělat...

Psychologické poradenství 02.06.2016 16:47: Páral Marek, Mgr.
  Dobrý den, milá čarodějko,

čtu správně z Vašeho psaní neklid, nepokoj, neustálé hledání?

Ano, naše první vztah/y bývají nejsilnější. Vtisknou se do člověka jako rozpálené železo a už nikdy nejdou vymazat. Stávají se naší součástí a můžeme je tak jen přijmout. Přijmout se vším - dobrým i těžkým, co nám přinesly. Každý další vztah je slabší, což nemusí znamenat méně láskyplný, jen rozchody bolí méně a méně.

Píšete "pokud má rozum tak mě zpět nevezme". Máte tedy za to, že jste provedla něco ošklivého? A možná za to cítíte vinu? A možná ten pocit viny je to, co vás tak silně táhne zpátky. Chcete to odčinit, napravit?

Čas nejde vrátit zpět. Ten vztah skončil. Ukončily ho vztahy, které přišly po něm. Je možné jen žít něco nového. Ale nové může přijít, pokud je staré ukončené. Pak to může být cokoli, (třeba i s tímto mužem). Ale musí být jiný, nový, nezatížený tím, co se stalo. Protože zvlášť vina ubíjí.

Jak to udělat, jak to uzavřít?

Je to práce, něco, co se nestane samo, ale co člověk musí udělat, přemýšlet o tom, rozhodnout se, učinit něco. Uložit vzpomínky do krabice, či je úplně spálit, vyslovit nevyslovené, třeba jen pro sebe nebo si o tom popovídat s kamarádkou či terapeutem.

Co může pomoct:

V každém vztahu jsou dva a za všechno, co se mezi nimi stane, mají každý svoji polovinu zodpovědnosti. Proto je dobré říct - třeba nahlas, třeba jen sama sobě:
“Za to, co se mezi námi stalo, si beru svoji část odpovědnosti. A tu tvoji část nechávám tobě. Bylo to naše společné dílo.” Jako takový malý rituál.
A také je dobré poděkovat:
“Děkuji ti za všechno, co jsem se s tebou mohla naučit. Jsem teď lepší, než když jsem tě poznala.”
A přiznat sama sobě, že pro vás byl důležitý a že tak zůstane, ať už půjdete každý z vás kamkoli:
“Vždycky budeš mít místo v mém srdci.”
Pak pro vás mohou otevřít nové cesty, které jste se dosud ani neodvážila uvidět.

Napadá mě zmínit vinu. Vina je součást našich životů. Rádi bychom byli nevinní, ale to je naivní, při každém rozhodnutí se proviňujeme vůči tomu, co jsme si nevybrali. Ale můžeme to splatit tím, že jsme naplno pro to - pro toho, koho jsme si vybrali.

Už asi víte, že vztahy, do kterých jdeme jen proto, abychom nebyli sami, nejsou to ono a končíme s nimi smutnější než na začátku. Když s někým žijeme, ale srdcem jsme jinde, ubližujeme jak tomu, s kým jsme, tak sami sobě. Pak jedno nešťastné srdce dělá kolem sebe další nešťastná srdce.

Píšete jen o partnerech, ale to, co žijeme s partnery většinou pramení hlouběji. Pocity jako: “mě nemohou mít rádi”, “nezasloužím si lásku”, “jsem provinilá”. Tady je dobré obrátit se k rodičům. Najít svůj klid a mír s nimi. Přijmout od nich to, co vám dali - i to, že vám něco dát nemohli (protože většinou to sami nedostali). Odpustit jim a tím i sama sobě. To je velký úkol a člověk by na něj neměl být sám.

Určitě jedna emailová otázka/odpověď nemůže vyřešit vše. Ale může být dobrým začátkem, dobrým prvním krokem. Najít si terapeuta, který vám bude sedět, může být další krok. Ale nejenom to - obrátit se na přátele, najít, co vás samotnou ve vašem životě baví a naplňuje, dopřát dobré sobě a svému tělu, nevyčítat si, poděkovat za vše, co přichází.

Milá Čarodějko, držím palce,
Marek Páral

Můžete napsat zpětnou vazbu, jestli vám byla odpověď užitečná, příp. si vyžádat odpověď od jiného redaktora.


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .