SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Pastorková Radmila, MUDr.

Tělesné postižení : život s postižením : nárok na plný invalidní důchod;
07.04.2021 20:57 - zobrazit dotaz
Dobrý den je mi 25 a mám svalovou distrofii,a přestávám být schopný normálně pracovat.
Mám v takovém případě nárok na plný invalidní důchod?
Děkuji za odpověď
Dobry den otazku naroku nelze takto jednoznacne zodpovedet bez znalosti zdravotniho stavu a dokumentace. Urcite ale mate moznost podat zadost o invalidni duchod na OSSZ kde se muzete pres internet nebo telefonicky objednat at necekate a vas zdravotni stav bude posouzen z dokumentace a odbornych zprav. Drzim palce
Tělesné postižení : život s postižením : operace; diabetes; pracovní zařazení; nárok na ID;
31.01.2021 23:15 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
Chci info marodím bezmála 1 rok, jsem po amputaci palce pravé dolní končatiny komplikace diabetes 2. stupně diabetická noha. Pracovní zařazení obsluha NC obráběcích strojů v průmyslu. Mohl by nastat nárok na invaliditu 1. stupně na základě nižší pohyblivosti při obsluze zařízení?
Dobry den v pripade diagnozy diabetu s komplikacemi bych doporucila zadost podat. Drzim palce.
Zrakové postižení : lékařské poradenství : 12 dioptrií; nárok na ID;
10.12.2020 20:19 - zobrazit dotaz
Dobrý den, mám naměřené dioptrice 12 a 10 v současné době, dle vyšetření Mudr mi hrozí až 14 dioptrií dle délky oka. Můj problém je poškozené sítnice a degenerace,jedno oko mi již leaserovali,ale stav se stále horší. Myslíte že bych měla národ na částečný důchod ?

jen pocet dioptrii neni jedinym kriteriem pri posouzeni vychazi lekar ze zpravy ocniho lekare ve ktere je uveden visus muze tam byt i vysetreni zorneho pole a pripadne dalsi informace. Zkuste zadost podat drzim palce
Zrakové postižení : lékařské poradenství : nárok na ID
09.12.2020 09:44 - zobrazit dotaz
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jestli mám nárok na inv.důchod 1.stupně,když po úrazu nevidím na jedno oko a budou mi na to oko dávat oční protézu.Děkuji
Dobrý den, ztráta jednoho oka pokud na druhém oku není funkčně významná ztráta vidění na druhém oku k invaliditě nevede. Je ale možno požádat o posouzení přiznání tzv. osoby zdravotně znevýhodněné což vede k určité ochraně na trhu práce. Asi je ale lepší napřed řešit to se zaměstnavatelem. Tak ať situaci zvládnete, držím palce.
Tělesné postižení : sociální a zdravotní pojištění : prodloužení neschopenky; invalidní důchod
05.10.2020 20:50 - zobrazit dotaz
Dobrý den, jsem po delší nemoci a neschopenka mi platí do konce prosince, avšak v lednu mě čeká ještě jedna operace, je možné si prodloužit neschopenku alespoň o ty tři měsíce kvůli operaci a rekonvalescenci a dále pak požádat o invalidní důchod? Děkuji
Dobry den k Vasemu dotazu pozadat o prodlouzeni nemocenskych davek je mozne zada se na OSSZ na nemocenskem odd. je mozno zadat pres formular je na webovych strankach css.cz a poslat ho na OSSZ. Prodlouzeni se posoudi a pokud je predpoklad zlepseni zdravotniho stavu a navratu do prace tak je mozño prodlouzit az o 3 mesice pri jedne zadosti.
Tělesné postižení : sociálně právní poradenství : stupeň invalidity;
16.06.2020 09:32 - zobrazit dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě jakým stupněm invalidity je dle zákona ohodnocena amputace levého předloktí plus enukleace levého oka? Děkuji za odpověď.
Dobrý den odpověď není zcela jednoznačná, neboť se posuzuje komplexně zdravotní stav, duležitou roli u horní končetiny hraje také dominance při ztrátě oka zase jestli je na druhém oku porucha vidění atd. U takto kombinovaného postižení je neméně duležitá i pracovní anamnéza atd. Nicméně pokud podáte žádost o posouzení bude přiznána invalidita výše stupně pak záleží na všech výše uvedených okolnostech nebo li v odborné terminologii se nazývají posudkové rozhodné skutečnosti. Držím palce.
Sluchové postižení : tíživá životní situace : ztráta sluchu; invalidní důchod
09.03.2020 09:42 - zobrazit dotaz
Mam ztratu celkovou 55% sluchu na obe uši.Mam narok na invalidni duchod?
Dobrý den, jen z údaje o ztrátě v % se nedá zcela přesně a objektivně připadná invalidita posoudit. Významnou roli hrají další faktory specializovaného vyšetření, audiologického a také případná další onemocnění, pokud zkusíte zadat, tak na důchodovém odd. OSSZ dle místa trvalého bydliště. Držím palce.
Zrakové postižení : ostatní : úraz;nevratné poškození oka;nárok na ID
14.01.2020 13:19 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
V létě 2018 se mi stal úraz, a byl mi přerušen oční nerv, lékaři v nemocnici řekli, že je to nezvratné poškození.
Práci jsem doposud vykonával jako řidič VZV a skladník.
Na toto oko vůbec nevidím, a na druhém mám dioptrii cca 1,5.
Mám nárok na invaliditu I. stupně?
Děkuji
Pavel
Ztráta zraku na jednom oku sama o sobě nemusí podmínit přiznání invalidity, i když na druhém oku je tzv. refrakční vada, ale invalidita se posuzuje komplexně a při posuzováni se hodnotí celá řada dalších faktorů. Nicméně, jak už bylo uvedeno samotná ztráta viděni na jednom oku invaliditu nepodminuje.
Tělesné postižení : sociálně právní poradenství : ID 2. stupně; vyhláška;
11.12.2019 09:20 - zobrazit dotaz
Dobrý den mohl by mi někdo vysvětlit při ID 2 stupně,rozdíl mezi položkami ve vyhlášce
1. otázka č.359/2009Sb.v kapitole XIII,oddíle A,položka 6c a 6d ?
2.otázka č.359/2009Sb.v kapitole V položka 4c a 5d ?
Při pročítání abych zjistila rozdíl jsem to nepochopila.Děkuji B.N.
Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz.

Odpověď k první otázce:

Jde o hodnoceni funkčního postižení kdy se hodnotí řada ukazatelů, které vychází z odborné dokumentace zdravotního stavu, charakteru onemocnění. Což je velmi komplexní postup, a proto je k hodnocení kompetentní lékař, který dokáže všechny tyto skutečnosti posoudit.

Odpověď k druhé otázce:

Nevím, zda skutečně v dotazu bylo myšleno 4c a 5d, pak lze vysvětlit, že se jedná o 2 různé skupiny poruch a nelze to srovnávat. Jde nejen o různý funkční dopad a tíži poruchy, ale hlavně o naprosto odlišná onemocnění včetně léčby.

S pozdravem
MUDr. Pastorková
Občanské poradenství : mzda, mzdové náhrady : léčba v zahraničí; pracovní neschopnost
09.07.2019 07:29 - zobrazit dotaz
Dobrý den,

plánuji léčebný pobyt na zahraniční klinice v rámci EU. Bude trvat asi měsíc a hradím si ho sám. Po dobu tohoto pobytu potřebuji být v pracovní neschopnosti - nemohu pracovat, když budu léčen v té klinice. Může můj lékař vystavit neschopenku s určeným místem pobytu v zahraničí na této klinice? Dle mých informací pracovní neschopnost v zahraničí je možná a zvlášť pokud se jedná přímo o specializovanou léčbu, tak to dává smysl.

Děkuji
Docasna pracovni neschopnost (DPN) je vystavena pokud probiha pece hrazena ze zdravotniho pojisteni pokud jde o peci kdy je osoba samoplatce tak na to se DPN nevztahuje nicmene vzhledem k tomu ze Vas dotaz je hodne obecny doporucuji tuto konkretni situaci resit primo na Nemocenskem odd. OSSZ kde Vam pidaji presne a zejmena konkretni informace pri znalosti vsech okolnosti.Drzim palce

Jdi na stranu << předchozí     následující >>

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .