Rozhovor s panem poslancem Svatoplukem Karáskem
Operátor/ka, 11. 06. 2004 16:12
Komu se bude lépe "dýchat" v Evropské Unii? Duchovním nebo poslancům?
Duchovním. Duchovní jsou svým vnitřním zaujetím v Evropě již minimálně 2000 let.
V Poslanecké sněmovně jste předsedou podvýboru pro etické otázky ve zdravotnictví a sociální péči. Jak se to s etikou v těchto oborech opravdu má a co nyní konkrétního ve sněmovně řešíte či navrhujete?
Etika ve zdravotnictví a sociální péči je v naší zemi v plenkách a etické principy ještě nejsou zakotveny v zákonech. Snažil jsem se shromáždit nejlepší odborníky, ale pro smršť zákonů před vstupem do EU téměř nezbyl čas pro práci v podvýborech. Snad bude po prázdninách více času na tuto důležitou činnost.
Existuje také etický kodex Parlamentu ČR? Jak by mohl a měl vypadat?
Dle mého neexistuje. Měl by bránit křížení zájmů, klientelismu a oprostit poslance od všech tlaků, aby mohl celou svou vahou hájit zájmy nejpotřebnějších.
Jaké máte osobní zkušenosti s etickým přístupem zdravotníků, případně pracovníků sociální sféry?
Osobní zkušenost nemám, nebyl jsem nemocný. Ale z reakcí občanů se setkávám s obojím: uznání zvyšující se kvality ve zdravotnictví i s případy hraničícími až s nelidskostí.
Můžeme se něčemu poučit v této oblasti od jiných států EU, nebo se také oni mohou poučit od nás?
V této oblasti se myslím můžeme spíše poučit od starších států EU, kde věnují zdravotnictví a sociální péči více prostředků, což zvyšuje kvalitu. Můžeme přijmout i zkušenost, že ideální kombinace jsou státní peníze a věřící personál.
Existují v ČR nějaké systematické formy spolupráce mezi duchovními a, na druhé straně, zdravotními či sociálními službami?
Existuje ve vězeňství, tam je to systémové. Ve zdravotnictví a sociální péči jsou různé formy, hlavně v hospicech a Diakonii.
Dokážete si představit, že by stát podporoval finančně i jiné náboženské organizace než křesťanské?
Jistě. Už podporuje, záleží na počtu členů té které obce.
Pokud se na Vás občan obrátí osobně, v čem mu můžete pomoci a jaké jsou hranice takovéto pomoci?
Záleží o co jde. Většinou se pokouším o osobní intervenci na příslušném úřadu, ministerstvu. Jelikož bojuji proti klientelismu, je často těžké chtít osobní intervencí měnit řádné projednávání věci. Ale pokud jde o zjevnou nespravedlnost, snažím se o to.
Prožíváte Vaše působení ve Sněmovně také jako duchovní zkušenost? Měl jste v této souvislosti nějaký zajímavý duchovní zážitek?
Svým způsobem to tak prožívám, často je to cvičení v pokoře, zkouška, jak těžce se dochází ke shodě různě smýšlejících lidí a s uvědoměním si, jak malý rozdíl je v konkrétních věcech mezi duchovními a neduchovními lidmi.
Děkujeme
Otázky kladl Pavel Hušek a užší tým Internetporadny.
Přidejte komentář:
Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .