SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Rozhovor s Mgr. Ivanou Svobodovou

z.s. iPoradna, 22. 03. 2013 11:54

pic/article/foto/26812.jpg Přinášíme Vám rozhovor s Mgr. Ivanou Svobodovou, bývalou ředitelkou o.s. InternetPoradna.cz (nyní na mateřské dovolené). Povídali jsme si mimo jiné o jejím působení u nás nebo o zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Její životopis najdete na konci rozhovoru.

Otázky:

1. Tento rok to bude 10 let, kdy jste nastoupila do InternetPoradny (IP). Vzpomenete si ještě na začátky svého působení v IP ? Co se Vám vybaví z tohoto období ? Myslíte si, že období před 10 lety bylo pro InternetPoradnu těžší než dnes? Pokud ano, v čem?


Na své začátky v IP ráda na vzpomínám. Bylo to období radostného objevování a učení se mnoha novým věcem. Internet a počítače pro mě byly vždy zajímavým nástrojem a skloubení pomoci a nových technologií pro mě byla veká výzva. Spoustu jsem se toho naučila a měla jsem opravdu mnoho příležitostí se rozvíjet v řadě oblastí. Spravovala jsem jednoduchou místní síť, jednala s programátory, řešila nákupy nábytku i další techniky. Vedle toho jsem organizovala propagační kampaň, setkání s redaktory a do toho se snažila psát nové projekty. Byla to ohromně pestrá práce a zůstala i nadále.
Nemyslím si, že by období před deseti lety bylo pro IP těžší než dnes. Tehdy jsme byli jedni z prvních, kdo dělal poradenství na internetu. Měli jsme více finančních prostředků a naše činnost byla netradiční a uznávaná. Časem jsme museli bojovat o holou existenci služby a to se nám naštěstí povedlo. Daní bylo rozšíření naší činnosti, které přineslo dlouhodobě větší jistotu. V současné době je to trochu náročnější. Na internetu máme přehršel konkurentů a není lehké na internetové poradenství získat finance.

2. InternetPoradna zaměstnává velký počet pracovníku se zdravotním znevýhodněním (ZZ), jaké jsou Vaše zkušenosti v této oblasti, jak se Vám s nimi spolupracuje. Co byste těmto lidem vzkázala ? A co vzkážete zaměstnavatelům, kteří se rozhodují, zda zaměstnat člověka s postižením ?

Je velmi těžké se obecně vyjadřovat k zaměstnávání osob s postižením. Pro mě je to přirozená věc. Řada zaměstnavatelů z toho ale má obavy. Osobně si myslím, že by to pro neziskovky mělo být věcí jakési stavovské cti zaměstnávat znevýhodněné a jít příkladem.
Samotné zaměstnávání těchto osob je stejné jako u ostatních skupin. Je potřeba si vybrat správné lidi na pro ně správnou pozici. Pak se oběma stranám dobře spolupracuje. Pokud se jedná o osobu, která se ráda v práci fláká, je jedno je-li s nějakým znevýhodněním anebo ne. Důležité je také se s pracovníky domlouvat na jejich rozvoji a dát jim k tomu šanci. V IP máme například nevidomého kolegu, který se vypracoval na správce sítě a přitom nastoupil původně na o dost jinou pozici. Nyní dělá to, po čem skutečně toužil.
Pokud jsou obě strany spokojené, troufám si říct, že organizace může získat loajálního a velmi kvalitního pracovníka na dlouhou dobu. Tito lidé mají více rádi jistotu a tak často zaměstnání nemění. To je pro zaměstnavatele velkou výhodou. A i když preferují často práci na zkrácený úvazek, dlohodobě se to určitě vyplatí. Zaměstnavatelé dle mého názoru nemusejí mít ze zaměstnávání osob se ZZ obavy. Ćastá nemocnost byla z naší zkušenosti spíše vyjímkou.
Osobám se zdravotním znevýhodněním bych vzkázala, že pokud chtějí opravdu pracovat a mají nějaké vlohy či touhu se uplatnit, aby neváhali a hledali zaměstnavatele. Věřím tomu, že minimálně v chráněných dílnách a neziskovkách najdou možnost se uplatnit. Je třeba zvážit, v čem jsou dobří, pokud se to sejde s potřebou zaměstnavatele, mohou být pro organizaci opravdovým přínosem a práce zase pro ně zdrojem seberealizace a štěstí.

3. Pozice na místě ředitelky takové organizace je bezesporu náročná. Prozradíte, jak se Vám daří nabírat sílu, jak odpočíváte ?

Pro mě nejvíce přínosná je buddhistická meditace, které se věnuji již 10 let. Je pro mě každodenním pomocníkem jak pro psychohygienu, tak pro seberozvoj. Umožňuje mi si uvědomit a oprostit se od negativních myšlenkových vzorců, prohlubuje sebepoznání, vyrovnanost a opravdu si myslím, že pomáhá tomu, abych byla v životě šťastnější. Druhým důležitým koníčkem je pro mě cvičení jógy. Pomáhá mi udržovat se fyzicky fit. Vedle toho se také ráda projdu přírodou, zajezdím si na kole a houbařím. Každý den také věnuji svůj čas čtení beletrie a občas i odborné literatuře. Ráda se podívám na dobrý film, divadelni představení anebo vyrazím do muzea.

4. Vaše profese Vám určitě zabírá hodně času, čím se zabýváte mimo svou profesi ?

Kromě práce a výše uvedených koníčků mi mnoho času nezbývá. Meditacím se věnuji více, vedu Olomouckou malou skupinku Bodhi Olomouc. Přijít tam může každý, koho meditace zajímají a chce si je vyzkoušet. Ráda spolupracuji a setkávám se i s ostatními meditačními skupinkami. Líbí se mi myšlenka mezináboženského dialogu. V józe koketuji s lektorováním a ráda bych časem vedla cvičení pro osoby se zdravotním znevýhodněním.
Co jsem ale nezmínila je, že jsem v současné době na mateřské dovolené s tříměsíčním synem Václavem. Takže nyní se hlavně zabývám péči o syna a zatím většina koníčků trošku ustoupila rodičovskému poslání.

5. Jste nyní čerstvou maminkou a jste redaktorkou intenetového poradenství v oblasti zaměstnanosti, zůstanete jí i na mateřské a rodičovské dovolené ?

Nyní si dávám krátkou pauzu. Zatím ještě nemám přesně zorganizovaný čas, abych mohla plánovat nějaké aktivity, ale již se to lepší. Vlastně v současné době jsem již připravena příležitostně nějaký dotaz zodpovědět. Být i nadále redaktorkou IP je pro mě výzva a možnost být i nadále alespoň trochu v kontaktu se svou profesí. Za tuto možnost jsem ráda.

6. S rozvojem techniky se internet stává stále dostupnější pro širokou veřejnost, jakou vidíte perspektivu internetového poradenství do budoucna ?

Internet je velmi pestré prostředí a poskytuje mnoho možností. Já osobně si myslím, že je třeba se posunout v internetovém poradenství k více interaktivní komunikaci s tazateli. Lidé mají také rádi komunitní weby na kterých mohou sdílet své radosti i starosti, inspirovat se navzájem a rychle získávat zpětnou vazbu. Poradenství přes internet může být více interaktivní, doplněno obrazem i zvukem, neškodilo by se také inspirovat od úspěšných webů jako je Facebook a Youtube. Myslím, že velký potenciál pro IP má tzv. Videochat, který začínají poradenské instituce nyní více využívat.

7. Co byste popřála InternetPoradně do dalších let ?

Aby se jí povedlo najít jasný směr rozvoje právě v oblasti internetového poradenství. Za dob mého vedení jsme se bohužel věnovali zejména přežití služby a rozšiřování záběru služeb. iPoradna by si zasloužila po těch letech skutečný rozvoj. Něco jsme se sponzorem začali, ale zatím se nám to nepovedlo dotáhnout do zdárného konce.
Jistou naději vidím v dalším programovém období esf zaměřeném na inovace, se kterým jde poradenství přes internet ruku v ruce. Přeji iPoradně, aby se objevila nějaká zajímavá příležitost a aby se ji povedlo skutečně dobře využít. Samotná služba může být levná a může dál zaměstnávat osoby se zdravotním znevýhodněním, ale potřebuje nějakou investici, na kterou je třeba nalézt finance.
Organizaci jako celku držím palce i v ostatních oblastech, do kterých se zapojuje – poskytování sociální rehabilitace i točení Video CV v rámci dceřiné společnosti Sofisofis, o.p.s. Jsem moc ráda, že jsem mohla být u toho.

Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám hodně štěstí v nové životní roli.

Také děkuji a těším se na redaktorskou spolupráci.

Ivana Svobodová

Curiculum vitae


Mgr. Ivana Svobodová je absolventkou Univerzity Karlovy, FHS, obor: řízení sociálních a zdravotnických zařízení a Univerzity Palackého v Olomouci a Cyrilometodějské teologické fakulty, obor: charitativní a sociální práce.

V době od 01/2006 - 11/2012 působila jako ředitelka občanského sdružení InternetPoradna.cz. Od 11/2003 – 12/2005 pracovala jako koordinátorka projektu www.iporadna.cz. Má zkušenosti s psaním a s realizací projektů, s řízením pracovních týmů a rozvoje organizace. V současnosti je na mateřské dovolené.

Jejími koníčky jsou rodina, meditace, cvičení jógy a četba krásné literatury.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: sto dvacet šest
číslicemi:
 


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .