SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
19. 04. 2006 14:44 - anavrin
pracovněprávní vztahy: pracovní poměr; studium
Dobrý den, studuji 4.roč. VŠ a od 1.5.06 nastupuji na plny uvazek do pracovniho pomeru. Ve studiju (dennim) vsak jeste budu pokracovat. Je pro mne vyhodnejsi zachovat si status studenta? Pokud ano za jakych podminek je to mozne? Pokud ne tak proč, jake by byly nevýhody? Dále při ukončeni studia bude nutno sepisovat novou pracovní smlouvu či ji jinak upravovat? Má vůbec smysl zůstat student i když by to bylo pouze na necely 1rok a pracovní poměr bude trvat déle? Děkuji za odpově, doufam ze se mi podařilo dotaz spravně formulovat.

Zaměstnanost 07.02.2007 12:10: Občanská poradna Jižní Město při o. s. Společnou cestou
  Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Pokusíme se zodpovědět Vaše otázky.

Pro nároky zaměstnance studujícího při zaměstnání je rozhodující účel, který studium sleduje. Nejprve je nutné si ujasnit, zda se jedná o studium nezávislé na vašem zaměstnání a tudíž studium nijak nezohledněné v pracovní smlouvě, či zda jde o studium při zaměstnání za účelem prohloubení kvalifikace k výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě.

V případě prvním, kdy byste studoval a zaměstnání by nebylo v přímé souvislosti se studiem, nepřinesl by Vám fakt, že jste studentem, žádné pracovní úlevy. Pokud však budete studentem, jednou z bezesporu velkých výhod je to, že jako student máte nižší daňový základ a proto Vám je ze mzdy odečítána menší část na daně. Už z tohoto důvodu bych Vám doporučovala být studentem co nejdéle.

Pokud by šlo o případ druhý, tedy o studium při zaměstnání za účelem prohloubení kvalifikace k výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě, pak je účast na studiu považována za výkon práce, za který zaměstnanci náleží mzda (§ 126 odst. 2 Zákoníku práce). Účast na školení a studiu při zaměstnání, v nichž má zaměstnanec získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon práce sjednané v pracovní smlouvě, je překážkou na straně zaměstnance.

Zákoník práce v § 126 odst. 3 zmocňuje ministerstvo práce a sociálních věcí , aby v dohodě s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy stanovilo vyhláškou poskytování pracovních úlev a hmotného zabezpečení zaměstnanců studujících při zaměstnání.
Právní úprava je uvedena vyhláškou č. 140/1968 Sb., o pracovních úlevách a hospodářském zabezpečení studujících při zaměstnání.

K Vaší další otázce, zda bude nutno po ukončení studia sepisovat novou smlouvu či jí nějak upravovat uvádím následující. Pokud půjde o první případ, tedy studium nezávislé na zaměstnání, pak po ukončení Vašeho studia nebude žádný důvod smlouvu měnit. Pokud však budete mít v pracovní smlouvě jakékoliv ustanovení týkající se Vašeho studia (čímž je výše uvedený druhý případ – studium při zaměstnání za účelem prohloubení kvalifikace k výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě), pak ukončení tohoto studia bude důvodem ke změně či úpravě pracovní smlouvy.

V případě, že seznámíte Vašeho zaměstnavatele s tím, že ještě studujete a toto studium nebude na překážku Vašemu zaměstnání, pak bych Vám doporučovala zůstat nadále studentem.

Pokud budete mít jakékoliv další otázky, obraťte se prosím přímo na naši poradnu; tel.: 272950984, e-mail – poradna@spolcest.cz.

S pozdravem a přáním všeho dobrého
Za Občanskou poradnu JM, Michaela Včeláková

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .