SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
15. 12. 2005 10:37 - Orca
pracovněprávní vztahy: ochrana osobních údajů
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc, v červnu jsem skončil u jedné firmy a majitel i nadále až do nedávna používal na obchodních nabídkách mé jméno, ikdyž už tam dávno pracuje člověk jiný a jeho jméno tam taky mělo figurovat. Takže mě zajímá jestli je to nějakým způsobem postižetelné, protože se stalo, že se se mnou skontaktoval člověk, kterému nabídku dělali a došlo k nějakých chybám a chtěl to mermomocí řešit se mnou jelikož tam figuruje mé jméno. Děkuji za odpověď, s pozdravem a přáním hezkého dne Filip

Zaměstnanost 07.02.2007 12:10: Občanská poradna Jižní Město při o. s. Společnou cestou
  Dobrý den,

úvodem lze konstatovat, že na základě neoprávněného užití Vašeho jména na obchodních materiálech Vašeho bývalého zaměstnavatele, Vám nepochybně nevznikají povinnosti vůči zákazníkům, kteří se mylně domnívali, že máte s nabídkou něco společného. Jméno fyzické osoby je chráněno a bylo by možné domáhat se toho, aby Vaše jméno přestalo na nabídkách figurovat, respektive, aby zaměstnavatel informoval mýlící se zákazníky o tom, že ohledně nabídky nemají kontaktovat Vás, nýbrž jinou osobu. Úprava občanského zákoníku počítá i s tím, že poškozené osobě má být dáno přiměřené zadostiučinění. Za přiměřené zadostiučinění je soudy často považováno již samotné vydání rozsudku, kterým je tvrzením žalujícího o existenci neoprávněného zásahu do osobnostních práv dáno za pravdu. Přiznání náhrady nemajetkové újmy v penězích je spíše výjimečným institutem vyhrazeným pro případy, kdy došlo k značnému snížení důstojnosti fyzické osoby nebo její vážnosti ve společnosti či k obdobně závažné nemajetkové újmě.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .