SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Marek Eben

InternetPoradna.cz, 03. 01. 2005 12:12

Tentokrát nám poskytl rozhovor populární herec a muzikant Marek Eben.Marek Eben, herec, skladatel, textař a moderátor, se narodil 18. 12. 1957. Od roku 1982 je ženatý s herečkou Markétou roz. Fišerovou.
V roce 1979 ukončil studia na pražské konzervatoři, obor hudebně dramatický. Poté byl angažován v Divadle V. Nezvala v Karlových Varech a v Divadle J. Průchy v Kladně, pak následoval Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého v letech 1980 - 1982; od roku 1983 do roku 2002 působil ve Studiu Y, nyní má svobodné povolání.
Je oblíbeným moderátorem televizních pořadů Na Plovárně, O poklad Anežky České, dříve moderoval předávání cen TyTý - divácké ankety populárních osobností, kde také sám několikrát zvítězil.
Krom toho je frontmanem skupiny Bratři Ebenové, která dosud vydala 3 desky: Malé písně do tmy (1984), Tichá domácnost (1995) a Já na tom dělám (2002). V letech 1995 a 1996 a 2002 obdržel cenu Akademie populární hudby (dříve Gramy, dnes Anděl).Skládá hudbu k filmům a divadelním představením.

Zdroj:
KDO JE KDO V ČESKÉ REPUBLICE na přelomu 20. století. Praha 1998.
www.bratriebenove.cz

InternetPoradna: Jak vnímáte přístup české společnosti ke zdravotně postiženým? Co by se v něm podle Vás mohlo zlepšit?

Marek Eben: Zlepšit by se toho dalo ještě mnoho. Vždycky znovu žasnu, jak mnoho lidí se nestydí používat kopírovaná invalidní označení, parkovat na invalidních místech, ignorovat pracovní příležitosti pro handicapované. Ale určitě se to trochu lepší, aspoň se o tom víc mluví, což dřív skoro neexistovalo. Je to běh na dlouhou trať a jsme o čtyřicet let pozadu.

InternetPoradna: Jaké jsou, podle Vašeho názoru, šance zdravotně postižených na uplatnění například v uměleckých oborech, jako je divadlo nebo hudba?

Marek Eben: V těchto oborech jednoznačně záleží na talentu. Výrazná osobnost se prosadí i s vozíkem a snaha vyjít vstříc je, řekl bych, v naší profesi nadstandardní. Honza Potměšil nebo Honza Kašpar jsou výmluvné důkazy toho, jak se celé divadlo dokázalo adaptovat k jejich handicapu a navíc ani jedna strana netratila. A znám spoustu nevidomých muzikantů, kteří si taky dobře vedou na naší scéně.

InternetPoradna: Na InternetPoradnu se často obracejí blízcí postižených lidí. Jak Vás osobně změnilo soužití se zdravotně postiženým člověkem?

Marek Eben: Já nevím, jestli mne to změnilo, vlastně nepociťuji žádný velký rozdíl mezi mou ženou za zdrava a teď. Pořád je to stejně silná osobnost se stejným smyslem pro humor. Prošli jsme si těžkým obdobím, to jistě, ale když před těmi překážkami člověk necouvne, velmi rychle je překoná a zvykne si. Dovedete si představit, jak příjemné bylo, když jsme s Markétou, kterou navíc všichni dobře znali jako herečku, poprvé vyjeli na vozíku mezi lidi. Vzbuzovali jsme tolik pozornosti, jako kdyby šel po ulici slon. Ale podruhé už to bylo lepší, podesáté daleko lepší a dnes už to absolutně nevnímáme. Myslím, že zásadní věc je necuknout zkraje, ustát tu situaci a každý další den už je snazší.

InternetPoradna: Pro mnoho lidí jste vzorem slušného člověka. Jak Vás v tomto smyslu ovlivnili Vaši nejbližší a výchova?

Marek Eben: Neumím si představit, že by vás rodina neovlivnila. Jsou to roky, kdy dostanete ten základní kodex jednání, pohledu na svět a když vidíte, že to doma funguje, pochopitelně se snažíte dělat to taky tak. A já měl výjimečně šťastné dětství, všude kolem samí slušní lidi, to už by se člověk musel hodně namáhat, aby se naučil být třeba recidivistou.

InternetPoradna: InternetPoradna provozuje psychologické poradenství a E-linku důvěry. Ze zkušenosti víme, že lidé hledají pomoc v těchto oblastech raději anonymně. Jak se díváte na to, že v naší společnosti stále panuje strach hovořit o svých problémech a navštívit psychologa je pro mnohé nemyslitelné?

Marek Eben: Řekl bych, že přece jenom nemáme tu tradici, jako třeba američané, kteří se na psychoanalytických pohovkách válejí už od padesátých let a vůbec jim to nepřijde. Za důležité bych pokládal, že je tu ta možnost hovořit anonymně. A možná, že po dvou, třech rozhovorech se klient osmělí a přijde i osobně. Lidi u nás se za své handicapy daleko víc stydí. Když přijdete na mezinárodní letiště, vidíte spoustu starých lidí na vozíku, kteří ale chodí, jen se nechtějí trmácet přes ty dlouhé haly a když už tam ty vozíky jsou, proč by jich nevyužili. Tady by si většina lidí radši ukousla nohu, než by se vystavila té hanbě, že nemohou chodit. I tohle chce svůj čas a věřím, že to nebude trvat tak dlouho.

InternetPoradna: Děkujeme za rozhovor.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: sto osmdesát sedm
číslicemi:
 


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .