SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Raper Lukrecius Chang v projektu Romský mentor: rap, kick-box a prevence

InternetPoradna, 12. 03. 2013 10:58

Raper a kick-boxer Lukrecius Kišš, uměleckým jménem Chang, dochází pravidelně na Základní školu T.G. Masaryka v Bohumíně – Pudlově. Kromě hudby a sebeobrany se s dětmi věnuje tématům, které se dotýkají práva.

Umět se bránit
V tělocvičně se začíná rozcvičovat parta dětí. Protahování postupně vystřídají kopy a údery do vzduchu, pěkně svižně, hlavně nevypadnout z tempa. „V dnešní době vás může na ulici potkat spousta nebezpečných věcí. Proto je velice důležité umět se bránit,“ přibližuje Lukrecius.

Ví, o čem mluví. Pracuje v Karviné jako asistent prevence kriminality a s tím, co se děje na ulici se setkává každý den.

Do svých aktivit s dětmi v rámci projektu Romský mentor proto zařadil i povídání, kterému říká „Právo a zákon“. Dnes jsou tématem drogy. Mimoděk si vzpomenu na spoustu nezáživných přednášek, kde se kolem dokola suše opakuje, jak jsou drogy špatné. Ale Lukrecius mě překvapí. Jeho podání je náctiletým blízké – pod „drsňáckými“ pohledy je znát, jak natahují uši. A karvinský raper je nešetří – z videoukázky o zdrogované dívce mrazí i mě.

„Děti Lukrecia obdivují, má přirozený respekt,“ říká Milada Dubnická, která na škole působí jako asistentka pedagoga a Lukreciovi pomáhá při aktivitách s dětmi.

Uměním a vzájemným poznáním k integraci
Na bohumínské škole působí Lukrecius díky projektu Romský mentor. „Jde o mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA,“ říká koordinátorka Iva Hlaváčková.

Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách. Klíčovým motivem je právě „romský mentor“ – umělec, profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Lukrecius se loučí a vyráží na nádraží. Jede do práce. „A příště bude rap,“ a připomíná dětem.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: dvěstě osmdesát osm
číslicemi:
 


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .